8. liga MEVASOX: Veľké Kostoľany vsadili na skúsenosť aj mladú krv

Veľké Kostoľany za sebou majú turbulentné obdobie. Už po jesennej časti sa začalo hovoriť o problémoch v klube, tie sa krátko pred jarnou časťou naplnili a Veľké Kostoľany sa odhlásili z 5. ligy Západ. Zánik mužského futbalu súvisel najmä s odchodom dlhoročného predsedu Michala Podolana a tajomníka Miroslava Maca, ktorí sa na chode klubu podieľali aj finančne.

Ubehlo pol roka a Veľké Kostoľany ohlásili reštart mužského futbalu v obci, na čele s novým vedením. Predsedom klubu sa stal Dušan Filip, podpredsedom Miroslav Urban, ktorý pri mužoch dočasne zastáva aj úlohu trénera. Tajomníkom klubu je Jozef Koreň a nové vedenie uzatvára pokladník Branislav Karba.

Dôvodom je mládež

Vo Veľkých Kostoľanoch sa rozhodli obnoviť mužskú kategóriu hlavne kvôli mládeži. „Hlavným dôvodom bolo, aby futbal v obci nezanikol úplne a najmä kvôli mládeži. V obci nie je príliš veľa športových možností pre deti, navyše máme dobrú mládežnícku základňu a chceme, aby mali kde pokračovať,“ začal rozhovor Miroslav Urban.

Znovuobnovenie mužstva nechceli v klube odkladať príliš dlho. Čím skôr, tým lepšie, zaznelo z úst podpredsedu. „Chytili sme sa toho čo najskôr, pretože časom by sa to rozpadalo čoraz viac a je možné, že by sa nám mužstvo ani nepodarilo zložiť,“ pokračoval Urban.

V klube funguje z mládežníckych kategórii prípravka a žiaci, ktorí sa v uplynulej sezóne stali víťazmi a zároveň aj postupujúcim družstvom do 4. ligy. V budúcnosti by však chceli mať opäť zastúpenú aj dorasteneckú kategóriu. „Naši dorastenci sú zlúčení s Pečeňadmi, pretože tých chlapcov nie je dosť takmer nikde. Samostatné dorastenecké družstvo však chceme riešiť v budúcnosti, aby bola výchova mládeže taká, ako má byť a aby sa mali hráči kam posúvať.“

Zdroj: Dušan Filip

Začínajú od ôsmej ligy

Klub, ktorý kedysi okúsil aj tretiu ligu, pôsobí v najnižšej oblastnej súťaži (8. liga MEVASOX). V cieľoch majú už teraz jasno. „Našim cieľom je vyhrať súťaž a postúpiť do vyššej ligy. Ambície sú, chlapci na to majú kvalitu, takže uvidíme,“ pokračoval podpredseda klubu.

Svoje ambície sa mužstvu zatiaľ darí plniť, do sezóny vstúpili veľmi dobre, na konte má plný počet bodov a patrí mu čelo tabuľky. V úvodnom kole si pripísali výhru s Kočín-Lančárom 4:0, so Šterusmi 2:0, s Kľačanmi 1:5 a v poslednom kole porazili Ratnovce 6:0.

V klube vsadili na skúsenosť, ale aj mladú krv. „Oslovili sme viacero mladých chlapcov, ktorých je v obci dosť. Mnohí z nich hrávali futbal po okolí, niektorí skúsenejší hráči pôsobili vo vyšších súťažiach. Zamerali sme sa však hlavne na domácich hráčov a odchovancov.“

Mužstvo zatiaľ vedie už spomínaný Miroslav Urban. „Trénersky vediem káder ja, uvidíme časom ako sa to celé utrasie, ale postupne budeme hľadať nejakého trénera.“

Komunikujú s obcou aj s bývalým vedením klubu

Predchádzajúce vedenie klubu si so zástupcami obce príliš nerozumelo, nové sa s nimi snaží vychádzať. „Nedostali sa k nám zatiaľ žiadne negatívne ohlasy, s obcou si chceme vychádzať. Prejavili záujem, aby sa v klube obnovila mužská kategória, máme prísľub pomoci, uvidíme,“ poodhalil vzťahy Miroslav Urban.

Rovnako si nové vedenie vychádza s tým predchádzajúcim. „ V kontakte sme neustále. Sami sme do toho ešte len vhupli, nikto z nás predtým nezastával takúto funkciu, takže ich rady a skúsenosti potrebujeme. Od bývalého vedenia je zároveň aj ochota pomôcť nám v tomto smere.

Zdroj: Dušan Filip 

90. rokov futbalu

Veľké Kostoľany oslávili počas letnej prestávky 90. výročie založenia futbalového klubu v obci, kde vtedy ešte len formujúce sa mužstvo malo ostrý štart. Pre divákov a fanúšikov bol pripravený bohatý športový program. Žiaci Veľkých Kostolian si zmerali sily s Jaslovskými Bohunicami s výsledkom 3:6 pre hostí. Napínavý zápas sa odohral aj medzi spojeným dorastom Veľké Kostoľany-Pečeňady proti Drahovciam, ktorý skončil nerozhodne 3:3. Diváci si vypýtali penaltový rozstrel, v ktorom domáce mužstvo ťahalo za kratší koniec.

Muži mohli okúsiť svoju silu proti Dubovanom, ktoré porazili 2:1. Záver programu patril „starým pánom“ v exhibičnom zápase proti Dubovanom s výsledkom 3:1 pre domácich.