Boj o záchranu v šiestej lige bude napínavý

Po nevydarenej jesennej časti budú na jar bojovať o záchranu Dolná Krupá, Dechtice aj Leopoldov. 

Boj o záchranu

Dolná Krupá, ktorá zimuje na poslednom mieste, musela počas minulého roka riešiť viacero problémov. V klube sa zmenilo vedenie, na trénerský post sa opäť vrátil hrajúci tréner Miroslav Hrubý, riešili nepriaznivú finančnú situáciu ako aj odchod viacerých kľúčových hráčov zo základnej zostavy.

Dolná Krupá sa rozhodla ísť inou cestou a bojovať v súťaži hlavne s domácimi hráčmi a odchovancami, čo sa v 6. lige vidí len ojedinele. Príležitosť dostali hráči ako Matej Glonek, Martin Studený, Timotej Slabý, Patrik Dekan či Michal Garažia.

Pred novým súťažným ročníkom sa v Dolnej Krupej odohrali minimálne zmeny, Dušana Blaha angažovala susedná Horná Krupá, z hosťovania v Špačinciach sa vrátil Pavol Bohunický a posily hľadali aj v doraste, odkiaľ sa k mužstvu pridal Oliver Michálek. Do novej sezóny vstupovali s odhodlaním pohybovať sa vo vrchnej časti tabuľky, no prvé kolá naznačili, že tomu tak nebude.

Počas jesene si Dolná Krupá pripísala plný počet bodov v zápasoch s Majcichovom a Dechticami, vyrovnanú partiu odohrala s Červeníkom a Krakovanmi, no na lepšie umiestnenie to nestačilo. Na jar ich čaká ťažký boj o záchranu v súťaži.

Najväčšia zmena sa počas zimnej prestávky odohrala na trénerskom poste, kde Miroslava Hrubého vystriedal dlhoročný domáci hráč Peter Fíba, ktorý musel ukončiť aktívnu futbalovú kariéru kvôli zdravotným problémom. Miroslav Hrubý bude v mužstve pôsobiť aj naďalej v pozícii hráča. Káder sa rozhodol opustiť Erik Horváth, ktorý išiel vyskúšať šťastie do Rakúska.

Svoje rady Dolná Krupá aj posilnila, a to príchodom Petra Daniša a Jaroslava Daniša z Bolerázu, ako aj návratom Timotea Hrčku z Hornej Krupej.

Zmena na trénerskom poste

S rovnakým počtom bodov ako Dolná Krupá, ale o niečo lepším skóre, sa na predposlednom mieste v tabuľke ocitli Dechtice, ktoré si cez leto prešli spomedzi mužstiev najvýraznejšími zmenami. Z mužstva ohlásilo odchod viacero hráčov zo základnej zostavy, ako aj hrajúci tréner Marek Maška, ktorý asistuje trénerovi Marekovi Juhászovi v Jaslovských Bohuniciach.

Pred štartom novej sezóny začal mužstvo trénovať funkcionár klubu Daniel Kolesík a cieľom bolo stabilizovať káder a hrať v pokojných vodách. Počas jesene však Dechtice len dvakrát vyhrali a dvakrát remizovali. „Keďže nám z mužstva odišla kvalita, ktorú sme len veľmi ťažko nahrádzali, celú jeseň sme sa v súťaži trápili. Preto sme cez zimu hľadali niekoho, kto do mužstva prinesie nový vietor. Oslovili sme rodáka z Dechtíc Mariána Heteša, ktorý dlhé roky pôsobil v Rakúsku,“ popisuje Kolesík.

Marián Heteš ponuku prijal a v mužstve od zimy pôsobí nielen ako hráč, ale aj tréner. „Ideme opäť s touto myšlienkou hrajúceho trénera, aj keď sa nám doteraz príliš neosvedčila. Vyskúšali sme to aj pri Marekovi Maškovi, ktorý je na úrovni hráča aj trénera veľmi dobrý, no skĺbiť oboje je veľmi náročné,“ pokračuje Kolesík.

V Dechticiach majú do jari jasný cieľ, ktorým je záchrana v súťaži. „Všetko sme prispôsobili tomu, že ideme bojovať o záchranu, pretože keď sme postúpili pred pár rokmi do okresu, bola to desaťročná robota, takže o to len tak ľahko nechceme prísť a budeme sa biť o miesto v 6. lige,“ popisuje odhodlanie.

Do mužstva pribudol Matej Prvý z Dobrej Vody, ktorý v Dechticiach futbalovo vyrastal. Okrem toho sa do prípravy zapojili aj Martin Drgoň a Lukáš Púdela, ktorí boli dlhodobo zranení. „Máme 22-členný káder, takže pokiaľ budú chlapci zdraví, aj tréner si bude mať z čoho vyberať. Zvyšok je už na nich, ako sa s tým popasujú.“

Dechtice absolvovali zimnú prípravu v domácich podmienkach, kde im bola k dispozícii aj nová umelá tráva. V príprave sa zatiaľ stretli so Smolenicami a Dolným Dubovým.

Návrat hráčov

Leopoldov v posledných sezónach nebol príliš úspešný ako na prestupovom trhu, tak ani v súťaži. Minulú sezónu obsadili v tabuľke konečné 11-te miesto, po jeseni sú s deviatimi bodmi na konte tretí od konca. Mužstvo tak na jar neminie boj o záchranu.

Trénera Richarda Slováka trápila najmä slabšia účasť na tréningoch, ktorá sa na jeseň podpísala pod výsledky. „Jesenná časť bola slabá z viacerých príčin, medzi ktoré patrí určite nedostatočná účasť na tréningoch a v niektorých prípadoch aj na samotných zápasoch. K tomu sa pridali zranenia niektorých hráčov a už to bolo ťažké. Je to stále sa opakujúci problém u zamestnaných hráčov v nižších súťažiach, ale veľké percento je aj v prístupe k dochádzke,“ ozrejmil dôvody tréner.

Leopoldov si počas jesene pripísal body v dvoch výhrach s Križovanmi nad Dudváhom a Dolnou Krupou a troch remízach s Červeníkom, Krakovanmi a Dechticami.

Počas zimnej prestávky sa Leopoldov posilnil o „navrátilcov“ Jozefa Beka, Petra Čeligu a Denisa Ajpeka z Veľkých Kostolian. Okrem nich však do mužstva prišiel aj Adam Mičian z Hlohovca. Mužstvu na jar zrejme nevypomôžu domáci hráči Matej Holan a Martin Poláček. „Zimná príprava prebieha v domácich podmienkach, kedy striedame tréningy v hale a vonku. V rámci prípravy sme odohrali zápasy s Bučanmi, Bielym Kostolom, Madunicami a Koplotovcami.

Cieľom je jednoznačne záchrana v súťaži, aj keď to bude ťažké, no pokiaľ sa nám budú vyhýbať zranenia, určite je v našich silách zachrániť sa,“ dodal Slovák.