Dorast Ostrova je zatiaľ bez straty bodu

Spojený dorast Ostrov – V. Orvište zažíva veľmi úspešnú sezónu, v ktorej kolo za kolom zbiera body. Vynikajúce výsledky im zabezpečili prvé miesto, na ktorom by sa chceli udržať čo najdlhšie. Ešte pred začiatkom sezóny vystriedal trénera Stanislava Ondrejecha nový tréner Karol Herceg, s ktorým sme sa o doraste porozprávali.

Karol Herceg má s trénovaním mládežníckych kategórií bohaté skúsenosti. Dlhé roky pôsobil v klube FK Krakovany, kde si vyskúšal trénovanie nielen dorastu, ale aj žiakov. S klubom sa rozlúčil po založení Centra futbalovej mládeže Jozefa Adamca, ktorého členmi sa stali práve aj Krakovany. Momentálne odovzdáva svoje skúsenosti v doraste Ostrov – Orvište: „Je potrebné spomenúť meno pána Ondrejecha, ktorý dal dorast dokopy a dva roky im venoval svoj čas. Pred sezónou oslovili s ponukou mňa a ja som ju prijal.“  Dorastenci Ostrova počas dvoch sezón zbierali skúsenosti. Kým v začiatkoch treli spodok tabuľky a u súperov fasovali góly, teraz potrápia na hracej ploche nejedno mužstvo. „Určite je na hráčoch vidieť zlepšenie, aj keď so všetkým nie som ešte úplne spokojný. Napriek tomu, je to krátka doba, počas ktorej spolu fungujeme, všetko si vyžaduje čas,“ hodnotí tréner. Úspešnú šnúru víťazstiev sa budú snažiť udržať čo najdlhšie, aj keď priority sú úplne iné: „Vyhrávať by chcel každý, ale základ je to, aby chalanov futbal bavil, aby chodili na tréningy a aby z dorastu odišli ako hráči súci do „A“ mužstva.“

Tréner, ktorý dbá na stabilizovanie kádra, chce toho hráčom odovzdať čo najviac: „Vzorom nám je kombinačný futbal, veľa nahrávok, a tým smerom by sa to malo uberať, aby bola neskôr aj nejaká tá  koncepcia v „A“ mužstve. Chcem, aby sa chalani naučili hrať futbal, aby náš prejav na ihrisku mal hlavu aj pätu, jednoducho, aby to neboli len nakopávané lopty,“ prezrádza svoju predstavu Herceg.

Známy je fakt, že dorastenecká kategória v mnohých obciach skôr stagnuje ako sa rozvíja: „V mnohých kluboch sa hlavne pozerá na „A“ mužstvo. Ja to chápem, pretože je to výkladná skriňa klubu, ale týmto spôsobom sa o pár rokov môže dostať mužský futbal do problémov, kde bude problém zložiť aj VI. ligu. Seniorský futbal je čoraz viac „prestárnutý“ a mladí hráči sa nevychovávajú.“ Herceg vidí problém hlavne v nezáujme klubov pracovať s mládežou: „Samozrejme, je okolo toho viacej práce ako s „A“ mužstvom, a príde mi, že kluby to vnímajú ako záťaž.“Situácia sa odzrkadľuje aj na nevyváženosti kvality v dorasteneckej súťaži. Do istej miery je to spôsobené aj tým, že u mnohých hráčov absentujú základy, ktoré sa nadobúdajú v prípravke alebo u žiakov: „Čo sa týka kvality je to nevyrovnané. Niektoré mužstvá sú kvalitnejšie, niektoré sú priemerné a potom sú mužstvá, v ktorých dominujú individuality, na ktorých to je celé postavené. Obe súťaže sú však o troch, štyroch mužstvách, ktoré sa bijú o špicu tabuľky.“

Ďalším faktom je, že na prácu s mládežou musí mať tréner nielen trpezlivosť, ale aj vlohy: „Ja osobne robím túto prácu, pretože ma to baví. Mal som ponuky na trénovanie „A“ mužstva, ale popravde ma to neláka. Práca s mládežou je veľmi ťažká a je čoraz náročnejšia, keď deti začnú dospievať. Začínajú sa u nich búriť hormóny, prejavuje sa puberta a vtedy prichádza aj k nejakým „treniciam“, pretože každý má svoj vlastný názor. Tréner je často stavaný do pozície „náhradného“ rodiča, ale dá sa to zvládnuť.“Herceg vidí potenciál v mužstve aj do budúcej sezóny, potom je však existencia dorastu otázna: „Momentálne máme v mužstve okrem hráčov Ostrova a Orvišťa aj zopár chlapcov z Krakovian, ktorí chceli za Ostrov hrávať. K budúcej sezóne budú končiť asi štyria dorastenci. A keďže to chalanov baví, na tréningy chodia v dobrom počte, ten potenciál tam k budúcej sezóne vidím, čo však bude potom, ťažko povedať.“ Z dorastu bude o dva roky vychádzať väčší počet hráčov, čo by mohlo situáciu mužstva skomplikovať. A pretože v menších obciach musí každý tréner kalkulovať vopred, podobne je to aj v Ostrove. „V Ostrove je len prípravka, Orvište síce má žiakov, ale tam môže byť problém, keďže ide o zlúčené dorastenecké mužstvo. Deti nie sú v kontakte, navzájom sa nepoznajú a ten prechod od žiakov k dorastu pre nich môže byť veľmi ťažký,“  dodáva Herceg.

Nasledujúce zápasy

DateHomeTime/ResultsAway