Marián Paulovič: V Sokolovciach sme vytvorili futbalovú rodinu

Sokolovciam, ktoré si brúsia zuby na postup už niekoľko sezón po sebe, sa tento cieľ zatiaľ nepodarilo splniť. Doteraz najbližšie k nemu mali počas minulej sezóny, kedy im ho vyfúklo „spod nosa“ Šulekovo. Obe mužstvá pritom od cieľa delila iba vzájomná výhra, v ktorej bral víťaz všetko, prvenstvo v súťaži aj postup do VII. ligy.

Kým ešte po jesennej časti si držali Sokolovce špicu tabuľky so šesťbodovým náskokom, jar nebola práve najlepšia. Kameňom úrazu sa stali práve zápasy so spomínaným Šulekovom, ale aj nečakané prekvapenie zo strany Nižnej, v ktorej počas zimy nastal reštart futbalu. Pre trénera Mariána Pauloviča to nebol ľahký pohľad, no ako sám dodal, nevzdáva sa. „Pred jarnou častou nám káder opustilo 6 hráčov, napríklad Filip Jašík odišiel do zahraničia, Martin Javorka ukončil hosťovanie a vrátil sa späť do Piešťan. Ďalšími boli Richard Fides, Ivan Vranka,  Pavol Pavlíček, Šimon Stredák, ktorých sme v jarnej časti postrádali, takže situácia na jar bola u nás dosť napätá. Nechcel som však mediálne rozširovať, že na jarnú časť nie sme až tak dobre hráčsky pripravení,“ poodhalil situáciu v mužstve Paulovič.

Napriek tomu, že sa Sokolovciam nepodarilo splniť si svoje stanovené ciele, druhé miesto nemôže nikto považovať za nevydarenú sezónu: „Síce sme nepostúpili, ale chlapcom patrí poďakovanie, že sme jarnú časť odohrali slušne. Máme mladé mužstvo a jednoducho sme niektoré kľúčové momenty v druhej polovici súťaže podcenili. Ja som hráčov na to upozorňoval, že jarná časť je vždy náročnejšia ako jesenná, pretože ešte v zime si človek môže povedať, že čo sme v jeseni stratili, môžeme na jar dobehnúť, ale jar už sa dobehnúť nedá. Dali sme sa však dokopy, bojovali sme a myslím si, že sme boli dobrým súperom pre každé mužstvo zo súťaže,“ zhodnotil tréner.

Zo všetkých zaváhaní však Sokolovce najviac mrzelo to v rozhodujúcom zápase so Šulekovom, kedy o stretnutí rozhodol jediný gól domáceho Šeryho v 80. minúte. V zápase zaúradoval veľký tlak, ktorý sa podpísal aj pod výkony hráčov. Dôležitosť zápasu potvrdili aj emócie na jeho konci, kedy sa okrem smútku objavili u niektorých aj slzy. „Tomuto zápasu predchádzalo neúspešné vzájomné stretnutie, kedy sme doma viedli 2:0, no po dvoch individuálnych chybách sa Šulekovu podarilo vyrovnať, čo už hráčov trochu psychicky nalomilo. V poslednom rozhodujúcom zápase sme to nezvládli po psychickej stránke. Videl som na chalanoch, že sa báli niečo urobiť, aby sa nedopustili chyby. Hra z našej strany nebola vôbec uvoľnená a z môjho pohľadu tento zápas nebol dobrý. Viem že chalani majú na viac, že to všetko bolo len o ich hlavách, aj preto bolo potrebné ich zresetovať, aby sme opäť mohli hrať svoju hru,“ vyjadril sa k nešťastnému zápasu Paulovič.

V rozhovore pokračoval Paulovič ďakovnými slovami smerom k fanúšikom, ktorí nechýbali v hojnom počte ani na spomínanom zápase. „Chcel by som sa poďakovať našim priaznivcom, ktorí si to zaslúžia. Chodili nás podporovať aj manželky, či priateľky, a mňa nadchlo, že sa tak skĺbili. Bolo to veľmi pekné, držali nás počas celej sezóny, vytvorili sme futbalovú rodinu, čo ma presvedčilo aj o tom, že v klube mám zostať aj naďalej,“ potvrdil Paulovič, ktorý zároveň vyvrátil akékoľvek špekulácie o jeho odchode, aj keď priznáva, že ponúk z iných klubov mal viacero. „Áno, volali mi z niektorých klubov, ale ja mám v Sokolovciach cieľ, ktorý som si stanovil aj za svoju povinnosť!“

Postupové ambície do Sokoloviec prišli spolu s trénerom Mariánom Paulovičom, ktorý na trénerský post nastúpil po jesennej časti 2015/2016. „Ja som prišiel v rozohranej sezóne, kedy už mali Moravany veľký náskok, vtedy sme skončili tretí. Som dosť ctižiadostivý typ človeka a hodnotím často aj sám seba, či robím dobre, čo by sa dalo ešte zlepšiť, no nie za každú cenu. Chcem aby bolo všetko férové a hlavne zaslúžené,“ zdôraznil kormidelník mužstva. Preto nebude žiadnym prekvapením, že Sokolovce sa v najbližšej sezóne pokúsia o postup po tretíkrát. „Cieľom bude postup, ale pôjdeme pomaly od zápasu k zápasu a hlavne s rešpektom voči každému jednému súperovi. Verím, že viacerí súperi nás budú vnímať ako favorita súťaže a budú sa chcieť na nás dobre pripraviť, takže to nebude jednoduché,“ zdôraznil Paulovič. Dodáva však, že z nových účastníkov súťaže, ktorými budú Koplotovce, či Veľké Orvište obavy nemajú.

Práve Sokolovce potešil aj nový postupový kľúč, v ktorom bude mať možnosť bojovať o miestenku do vyššej súťaže aj mužstvo z druhej priečky. To si zahrá baráž s posledným mužstvom vo vyššej súťaži, ktoré má nárok pokračovať v lige. „Túto novinku hodnotíme veľmi pozitívne. Ja som už niečo podobné navrhoval dávnejšie a som rád, že to padlo na úrodnú pôdu. Celkovo bude súťaž atraktívnejšia, bude sa o čo biť aj z druhého miesta a celkovo to prinesie lepší náboj a súťaž naberie na kvalite.“

Čo sa týka zmien, veľké obmeny kádra v Sokolovciach sa nekonajú. Zo zahraničia sa vrátil späť Filip Jašík, ktorý už s mužstvom naplno trénuje. Rovnako posilní kolektív aj jeho brat Dominik Jašík a návrat ohlásil aj Peter Blaško, ktorý sa vráti z hosťovania v Moravanoch. Ďalšie mená však ešte vylúčené nie sú, no tréner zatiaľ nechcel nič konkretizovať.

V rámci letnej prípravy absolvovali Sokolovce zápas s Veselým, ktorý remizovali 2:2. „Cez víkend nás čakajú Drahovce, ktoré by nás mali dôkladnejšie preveriť a potom nás čaká pohár s Piešťanmi, na ktoré sa veľmi tešíme. V kútiku duše si hovoríme, že by sme im mohli vrátiť „požičané,“ no každopádne to u nás nebudú mať ľahké,“ ukončil rozhovor Paulovič.