Nezastaviteľný kanonier z Piešťan

Jozef Glos je úspešným piešťanským zakončovateľom, ktorý minulú sezónu nastrieľal z celkového počtu 133 piešťanských gólov 31, čím sa stal najlepším strelcom piešťansko-hlohoveckej časti VIII. ligy. Túto sezónu ma našliapnuté na ešte lepší úspech, pretože za úvodných šesť kôl má na konte už 16 gólov.  V predposlednom kole s Madunicami prispel k víťazstvu až piatimi presnými strelami.  Na úspech nemá žiadny recept, podľa jeho slov mu góly do súperovej brány „jednoducho padajú“. Piešťany ťahajú ďalšiu úspešnú sezónu, kde sú 6 kôl bez straty jediného bodu a pomaly, ale isto sa pre svojich súperov stávajú nedostihnuteľní, podobne ako minulý ročník. Už pred sezónou sa Piešťany netajili postupovými ambíciami a takýto vstup do sezóny očakávali. Zo súperov v súťaži sa Glos teší najmä na Moravany nad Váhom, kde sám v minulosti dlho pôsobil: „Je tam polovica spoluhráčov, a bude to pre mňa špecifický zápas, pretože budem hrať proti mužstvu, kde som pôsobil 10 rokov,“ priznáva kanonier. Spoločného stretnutia sa dočká už tento víkend, 17. septembra o 15:30.

Spolu s úspechom rastie Piešťancom aj fanúšikovská základňa. Na prvom zápase sezóny s Borovcami sa na piešťanskom štadióne zišlo až 500 divákov. Pre hráčov je rozrastajúci sa počet fanúšikov motivujúci: „Sme radi, že ľudia chodia, práve preto sme aj seniorský futbal v Piešťanoch začali robiť. Pre ľudí je dôležité to, že hráme zaujímavý futbal a dávame kopec gólov, čo si myslím, že ich láka od zápasu k zápas. Ďalšia vec je, že VII. lige a dúfam, že aj v VI. lige, budú samé derby zápasy, v ktorých sa stretneme so súpermi z okolitých obcí a aj ľudia budú dochádzať za futbalom. Samozrejme, že záujem divákov nás veľmi teší a dúfam, že v úspechoch budeme pokračovať aj naďalej a fanúšikov bude viacej a viacej,“ prezrádza Glos.

Pred rokom, keď v Piešťanoch vznikla myšlienka znovuobnovenia mužského futbalu, Glos prijal ponuku pomôcť mužstvu s radosťou: „Ide nám o opätovné naštartovanie seniorského futbalu v Piešťanoch, s tým, že som bol pritom, keď sa mužstvo rozpustilo, bol som aj pri tom, keď sa mužstvo obnovilo. Mal som ponuky aj z iných klubov, ale keďže pôsobím ako tréner prípravky a zároveň som aj členom Výkonného výboru PFK Piešťany, rozhodol som sa, že zostanem v Piešťanoch a urobím všetko preto, aby sa seniorské mužstvo dostalo v čo najkratšom čase čo najvyššie a uvidíme. Sám som zvedavý, kam až to nakoniec dotiahneme,“ opisuje situáciu Glos.

„Našou prioritou je  hrať s vlastnými odchovancami.“

V aktuálnej sezóne prihlásili Piešťany do oblasti žiacke družstvo B, ktorého trénerom sa stal práve Jozef Glos: „Sú to žiaci, ktorí trénujú s druholigovými staršími a mladšími žiakmi, s tým, že u žiakov je väčší počet detí. Preto sme založili žiakov B, ide najmä o deti, ktoré majú odohranú menšiu minutáž a nevidíme zmysel v tom, aby zbytočne cestovali a sedeli na lavičke, ale aby získavali skúsenosti v zápasoch. Ja osobne s nimi nemám tréningový proces, ale všetky moje skúsenosti sa im snažím odovzdať priamo v zápase.“Okrem toho sa Glos venuje aj prípravkám PFK Piešťany, kde sa snaží deťom vštepovať futbal do hláv: „Prípravku sme odhlásili zo súťaže, keďže nám momentálne systém Západoslovenského futbalového zväzu vôbec nevyhovuje. Pre mňa nie je efektívne, aby sme kvôli pár minútam cestovali dve hodiny do Zlatých Moraviec. Radšej sme si zorganizovali vlastnú miniligu s Novým Mestom, Dubnicou a akadémiou CFM JA. Deti odohrajú väčšiu minutáž, hrajú viacej a je to pre nás oveľa vyhovujúcejší model súťaže, s tým, že najstaršia prípravka momentálne začala hrať v oblastnej súťaži prípraviek,“ rozpráva Glos.

Napriek skúsenostiam s trénovaním je úspešnému strelcovi bližšie práve to, v čom je tak úspešný: „Určite mi je bližšie hranie futbalu, aj keď je otázkou času koľko ho ešte vydržím hrať, ale dúfam, že čo najdlhšie. Popri hraní sa intenzívne venujem aj mladým hráčom, ktorí prišli do A-čka, chalanom z dorastu, ktorí chodievajú hrať za A-čko a deckám, ktoré vo väčšom počte chodia na seniorský futbal.“

V tom, či trénovanie bude cesta, ktorou zostane pri futbale aj po ukončení aktívnej futbalovej kariéry, ešte nemá jasno: „Ešte sa musím rozhodnúť, otázkou je koho trénovať a ako. Práca s deťmi je veľmi zaujímavá, ale neviem či ma napĺňa natoľko, aby som sa jej venoval aj v budúcnosti. Najviac zohrávajúcim faktom je to, že generácia, ktorá momentálne vyrastá, nás stojí viacej nervov ako potešenia. Ale ako možnosť to zostáva otvorené, všetko ukáže čas,“ dodáva Glos.