VII. liga SWAN: Pavlice sa netaja postupovými ambíciami, Brestovany pracujú s mladými odchovancami

Cez víkend sa odohralo 11. kolo VII. ligy SWAN a my sme sa boli pozrieť na zápas lídra tabuľky – Pavlíc, ktoré bojovali o body v Brestovanoch. Zápas začal dobre a mladí hráči z Brestovian dali súperovi poriadne zabrať. Diváci mohli vidieť veľmi bojovný zápas, v ktorom po polhodine otvorili skóre hostia strelou Polednáka. Po výmene strán pokračoval zápas v rovnakom tempe, pričom hostia mali o čosi viacej z hry. Šance prišli na oboch stranách, avšak v koncovke vždy zlyhali. Pavlice zvýšili v 58. minúte na 0:2 krkolomným gólom Szaba, ktorý pri útoku narazil do domáceho gólmana. Napriek nespokojnosti, najmä v diváckych radoch, bol gól hlavným rozhodcom uznaný. Keď už to vyzeralo, že Pavlice budú jednoznačným víťazom, v 73. minúte utiekol hosťujúcej obrane Daniel Zlatohlávek, ktorý znížil na 1:2. O pár minút neskôr sa Pavliciam skomplikovala situácia, keď domáci zopakovali rovnakú akciu, avšak vyrovnávajúci gól na 2:2 prišiel tentokrát z kopačky Adama Zlatohláveka. To domácich nakoplo, boli aktívnejší, ale nakoniec to boli hostia, ktorí v 81. minúte naklonili víťazstvo na svoju stranu Horňákom. My sme po zápase nazreli do kabín oboch mužstiev.

TJ Družstevník Pavlice, Martin Cintula„Vedeli sme, že Brestovany majú mladé a behavé mužstvo, čo nám trochu aj nesedí. Dôkazom toho bol aj samotný zápas. Nedostávali sme sa moc do šancí, a ak aj sme sa dostali, išlo skôr o náhodné šance. V druhom polčase prišlo z našej strany k uspokojeniu sa so skóre, načo Brestovany z dvoch identických šancí vyrovnali, ale aj napriek tomu sa naše mužstvo zomklo a vybojovali sme cenné tri body,“ ponúkol svoj pohľad na víkendové stretnutie Cintula.

Pavlice sa v súťaži držia na čele tabuľky, pričom im šliape na päty Modranka s rovnakým počtom bodov. „Oproti minulým sezónam je v tejto lige asi 5 kvalitných mužstiev, pričom jedným z nich je aj Modranka, ktorá postúpila z nižšej ligy a držia sa na špici. Zápas v Modranke nám vôbec nevyšiel, dopustili sme sa viacerých individuálnych chýb a navyše nám chýbal najlepší strelec Adam Polednák, čo sa ukázalo aj v zápase,“ hodnotí tréner. Za nepríjemných súperov považuje ešte Biely Kostol a rezervu Jaslovských Bohuníc. „Bučany bývajú nepríjemným súperom hlavne doma, majú tam svojských divákov, a stretnutia u nich sú bujaré, ale podľa môjho názoru sa o titul biť nebudú.“

A čo stojí za dobrými výkonmi Pavlíc? Impulz prišiel práve s mladým trénerom Martinom Cintulom, ktorý je súčasťou mužstva od novej sezóny. „V Pavliciach mám dobrých kamarátov a slovo dalo slovo. Dohodli sme sa, že im pomôžem hráčsky aj trénersky,“ popisuje svoju cestu do Pavlíc. Nebol však hodený do neznámej vody, pretože s mužstvom sa zoznamoval už počas minulej sezóny: „Chodil som sa na hráčov pozerať počas posledného roku a pomaly som si mužstvo mapoval, dodáva Citnula, ktorý posledných päť rokov hrával v Rakúsku.S tými najvyššími ambíciami sa v Pavliciach netaja: „Pred sezónou sme si sadli s vedením a so skúsenými hráčmi a dohodli sme sa, že urobíme mužstvo, ktoré bude ašpirovať na postup. Ja som dotiahol dvoch hráčov, čím sme dotvorili silný káder. S cieľom postúpiť sa netajíme.“ Jednou z posíl je aj samotný Cintula, ktorý je hrajúcim trénerom, avšak kvôli nedávnej autonehode  nevybehne na trávnik až do konca jesennej časti: „Mám natrhnuté niektoré svaly na nohách, čo mi nedovoľuje nastúpiť a do zimy to ani nebude možné,“ popisuje situáciu. Koučovanie z lavičky mu však prináša lepší pohľad na hru: „Ten pohľad na ihrisko je úplne o niečom inom. Z hracej plochy sa ťažšie usmerňuje mužstvo, rovnako sa omnoho ťažšie robia aj striedania.“

Pavlice v súvislosti s ambíciami premýšľajú nad posilnením sa cez zimnú prestávku, ale výrazne zasahovať do zostavy nehodlajú: „Chceli by sme doplniť káder možno o jedného, maximálne dvoch kvalitných hráčov, ale zásadné zmeny nebudeme robiť. Skôr sa zameriame na tréningový proces a cez zimnú prestávku plánujeme aj sústredenie,“ dodáva Cintula. My mu prajeme skoré uzdravenie.

Nasledujúce zápasy

DateHomeTime/ResultsAway

 TJ Družstevník Brestovany, Jozef RejdugaTréner má na zápas ťažké srdce, kvôli druhému gólu, ktorý rozhodca aj napriek situácii uznal, ale Pavlice hodnotí ako kvalitného súpera. Pochvala zaznela aj smerom k hráčom: „Chalani odohrali veľmi dobrý, bojovný zápas. Napriek tomu, že nám zo základu chýbali viacerí hráči, nakoľko niektorí sú zranení, alebo boli v práci, pretože tak futbalová sobota na dedine vyzerá, podali sa veľmi dobré výkony. V zostave som musel pracovať s hráčmi, ktorí nehrávajú pravidelne, alebo nastupujú na konci zápasu a výsledok bol aj napriek prehre potešujúci, hodnotí Rejduga.

V Brestovanoch sa ešte počas minulej sezóny vydali inou cestou, keď za nepriaznivých výsledkov dosahovaných v VI. lige, povolali na trénerskú lavičku Jozefa Rejdugu a v mužstve začali pracovať s mladými odchovancami: „Tak sme sa dohodli s vedením klubu pri mojom príchode, že je lepšie stavať na domácich, mladých hráčoch, ako zháňať a platiť cudzích, pretože to jednoducho nemá žiadny význam. Vekový priemer v mužstve je 19 a pol roka, ale je v ňom vidieť obrovská perspektíva. Za posledného trištvrte roka podrástli a môžu sa postaviť komukoľvek.“ Na výsledkoch sa podpisuje najmä málo skúseností: „Našim najväčším problémom je, že pohoríme v koncovke. Prejavilo sa to napríklad aj v zápase so Suchou nad Parnou, kde sme prehrali 2:1, ale len za druhý polčas sme išli 10-krát sami na brankára a nedali sme gól. Chalani nedokážu premeniť šance, ale to je jednoducho v skúsenostiach,“  popisuje rezervy mužstva.Zostupu do nižšej súťaže sa Brestovany nevyhli, avšak v VII. lige neplánujú zostať dlho: „Cieľ do tejto sezóny je pohybovať sa niekde v strede tabuľky, ale keď chlapci naberú skúsenosti, možno o rok, či o dva sa pokúsiť o postup. Našou prioritou je návrat do VI. ligy, ale vyžaduje si to čas.“ A ako nováčik v trnavskej časti VII. ligy hodnotí súťaž? „Je omnoho slabšia ako VI. liga, v podstate jediné mužstvo, ktoré by dokázalo vo vyššej súťaži uspieť je podľa mňa Modranka,“ hodnotí Rejduga.

Podľa slov trénera im ale nižšia súťaž nesedí: „Aj keď sme v VI. lige prehrávali, ale zápasy boli po kvalitatívnej stránke lepšie a nenarazili sme na súpera, ktorý keď zbadá mladých chlapcov, chcel by ich vykopať z ihriska. Súboje s niektorými mužstvami v tejto súťaži sú až brutálne,“ dodáva tréner.

Nasledujúce zápasy

DateHomeTime/ResultsAway