VIII. liga MEVASOX: Šulekovu prospel reštart futbalu v obci

Šulekovo zažilo počas poslednej sezóny výrazný prelom a v klube sa museli vyrovnať hneď s niekoľkými zmenami, od ktorých sa však očakáva progres. Počas minulej sezóny sa mužstvo ešte pôsobiace v najvyššej oblastnej súťaži, rozhodlo pre radikálnu zmenu a zároveň reštart futbalu v obci. Dobrovoľne sa prihlásili do VIII. ligy MEVASOX a začali od nuly. Za týmto rozhodnutím sa skrývajú klasické problémy, s ktorými bojuje nejeden amatérsky klub.

Zmeny zasiahli nielen káder A-mužstva, ale aj realizačný tím, či samotné vedenie. Cez zimnú prestávku sa k vedeniu klubu dostala mladá krv na čele s Tomášom Kolonym. Túto reformu iniciovali samotní hráči, ktorí cítili potrebu zmeny a ich voľba padla práve na spomínaného Kolonyho. „Šulekovský klub padol na úplné dno a chcelo to zmenu. Väčšina hráčov označila za nového predsedu mňa, nakoľko z mladších hráčov pôsobím v klube najdlhšie. Ľuboš Nemec odviedol veľký kus práce, za ktorý mu ďakujeme, ale nastal čas na zmenu situácie a omladenie vedenia,“ uviedol dôvody Kolony.

Otázkou však zostáva, prečo šulekovský klub padol na úplné dno? Finančné nároky hráčov, ktoré sa pre klub stali neúnosnými, vymazali nejedno mužstvo z futbalovej mapy. Podobne to bolo aj v Šulekove, tu však zaúradoval zdravý rozum v správny čas na záchranu futbalu v obci: „Odišli viacerí hráči, ktorí boli zvyknutí na finančné prostriedky, no klub nebol v takom postavení, aby ich naďalej dokázal platiť. Adekvátnu náhradu za týchto hráčov sme nenašli, nepridali sa ani hráči z našich dorastencov, až na dve výnimky, zvyšok nemal záujem klubu pomôcť. Preto sme sa rozhodli začať odznova, začínali sme s hráčmi, s ktorými sme ani nedúfali, že by sme mohli počítať, lebo išlo o starších hráčov, ktorí neboli aktívni už vyše 10 rokov. Postupne sme to rozbehli, mužstvo sa uchytilo a niektorí domáci hráči, či odchovanci sa začali vracať späť,“ rozrozprával sa predseda.

Vízia mladého hrajúceho predsedu je jednoduchá: „Chcel by som s pomocou hráčov a ostatných funkcionárov vrátiť futbal v Šulekove tam, kam patrí, aspoň do VI. ligy, v ktorej sme predtým pôsobili. Uvidíme, či to bude dlhá cesta a či sa nám to podarí, ja však dúfam, že áno.“

To, že sa klub rozhodol správne, dokazuje nielen neustále rozrastanie sa kádra, ale aj pohľad na tabuľku. Hrajúcim trénerom mužstva sa stal Mário Kyjak, ktorý už dávnejšie označil Šulekovo za čierneho koňa súťaže. Do konca sezóny zostávajú štyri kolá a Šulekovo má ešte možnosť zhatiť cestu lídrovi tabuľky.

Pôsobenie Mária Kyjaka v Šulekove ako hrajúceho trénera, záviselo aj od rozhodnutia Koplotoviec, ktoré sa však zo súťaže napokon odhlásili. Nakoľko sú Koplotovce obec, v ktorej žije, klubu chcel pomôcť, jeho cesty však smerovali inam: „Síce som mal ponuky aj z iných klubov vo vyšších súťažiach, v Šulekove sa mi páčila ich myšlienka reštartu futbalu. Chalani chodia poctivo na tréning, na zápase sa mi dokonca stalo, že prišlo 20 hráčov a nemali sa kde prezliecť, pretože sa všetci nezmestili do kabíny. V mužstve je iskra, zišla sa veľmi dobrá partia nielen hráčov, ale aj ľudí, ktorí okolo futbalu v obci robia a skutočne je vidieť, že futbal chcú robiť s radosťou. Hráči hrajú zadarmo, väčšinou sú to domáci alebo odchovanci Šulekova a s touto myšlienkou sa stotožňujem aj ja, preto som ponuku prijal,“ prezrádza dôvody Kyjak.

„S výsledkami v jarnej časti som pomerne spokojný, samozrejme, vidím v mužstve isté rezervy, ale sú aj veci, ktoré na mužstve obdivujem. Keď sme v Sokolovciach prehrávali 2:0, chalani nezvesili hlavy, nevzdali sa a bojovali, dokonca si myslím, že ak by sme hrali ešte 10 minút, tak by sme tento zápas vyhrali.“

Za veľké plus Kyjak hodnotí práve návrat zraneného predsedu: „Veľkou posilou bol aj návrat Tomáša Kolonyho, chalani sa na neho spoliehajú keď hrá v zálohe alebo v útoku a zároveň bol jeho návrat aj psychickou vzpruhou pre mužstvo.“

S dosahovanými výsledkami sa prirodzene objavili aj postupové ambície, ktoré však podľa slov trénera v kádri nesilia: „Už keď ma vedenie klubu oslovilo, padli postupové ambície, no intenzívnejšie začali rezonovať v súvislosti so zaváhaním Sokoloviec a následným znížením bodového rozdielu a posunutím sa na druhú priečku. Chalani sú nastavení na to, že by chceli zvíťaziť a všetko sa vykryštalizuje v nasledujúcich kolách. Nič však nesilíme, nech postúpi lepší.“ Šulekovo momentálne delia od Sokoloviec len dva body.

Okrem Sokoloviec boli dôležitým konkurentom v súťaži aj Žlkovce, tým sa však v posledných kolách nedarí bodovať. Postavenie  v tabuľke si Šulekovo upevnilo aj počas minulého víkendu, kedy zdolali Žlkovce na domácej pôde s vysokým výsledkom 7:1. Spomedzi súperov však stojí za zmienku aj Nižná, s ktorou si Šulekovo ako jediné z mála na jar poradilo: „Do zápasu s týmto súperom sme síce nešli s obavami, ale rešpektom, pretože sme vedeli, že majú staronových kvalitných hráčov, ktorí vytvorili dobrú partiu. Páči sa mi, ako ich každý v súťaži takmer odpisoval, ale vrátili sa tam hráči, ktorí priniesli kvalitu a dali futbalu v Nižnej novú tvár,“ dodal tréner.

Boj o prvú priečku v VIII. lige MEVASOX bude ešte zaujímavý a bude čisto v réžii Sokoloviec a Šulekova, ktorých čaká aj vzájomný zápas. Kto sa stane majstrom súťaže ukážu nasledovné kolá:

Zostávajúce zápasy Šulekova

DateHomeTime/ResultsAwayVenue

Zostávajúce zápasy Sokoloviec

DateHomeTime/ResultsAway