VIII. liga SELECT: OŠK Šúrovce budú v oblasti pôsobiť až v troch kategóriách

V novej sezóne ohlásili návrat na futbalovú mapu aj Šúrovce, no o tom, či sa im podarí oprášiť zašlú slávu, je však ešte predčasné hovoriť. Nie je to zatiaľ ani cieľom klubu, ktorý bude fungovať pod názvom OŠK Šúrovce, prioritou je, aby v obci fungoval futbal.

Svetlá, no zároveň spletitá minulosť Šúroviec

Keď v roku 2007 vzal klub Šúroviec pod záštitu ako funkcionár rodák zo Šúroviec Miroslav Náhlik, začali sa jeho najsvetlejšie časy. Postupne sa zrenovoval areál a štadión, klub niesol názov FC Horses Šúrovce a za štyri roky zažil štyri postupy. Klub sa tak postupne prepracoval zo VII. oblastnej ligy až do III. ligy Západ. Dres FC Horses Šúrovce obliekali známe mená ako Timko, Kožuch, Ujlaky, ale aj mnohí ďalší.

Neskôr prišlo k fúzii so Spartakom a Horses vystupovali pod názvom FC Spartak Trnava C – Šúrovce, kedy sa domáce zápasy aj naďalej hrávali v Šúrovciach. Časom sa však klub kvôli novému prestupovému poriadku odčlenil od Spartaka a vrátil sa späť k pôvodnému názvu, no už len ako FC Horses. Jeho pôsobenie sa presunulo do Veľkých Úľan, kedy sa napísala definitívna bodka za reprezentovaním Šúroviec. Po sezóne 2016/2017 FC Horses v tejto forme zanikli, Miroslav Náhlik predal licenciu klubu do Bánoviec.

Medzičasom však prišla na scénu aj rezerva FC Horses Šúrovce, išlo konkrétne o sezónu 2011/2012. B-mužstvo pôsobilo vo vtedajšej III. triede A (dnešná VIII. liga) a domáce zápasy hrávalo na ihrisku v Horných Zelenicicach. Hlavná myšlienka tohto mužstva bola dať priestor výlučne hráčom Šúroviec a odchovancom Horses, ktorí vyšli z dorastu a hľadali uplatnenie u mužov. Gro vtedajšej rezervy tvorili hráči ako  René Diko, Andrej Brandis, Branislav Jánoška, Patrik Zavadan, či Igor Gažovič.

V sezóne 2012/2013 sa v najnižšej oblastnej súťaži objavilo opäť mužstvo Šúroviec, no nie už ako rezerva FC Horses Šúrovce. Klub sa osamostatnil, vystupoval pod názvom ŠK Šúrovce a domáce zápasy naďalej hrávali v Horných Zeleniciach. ŠK Šúrovce pôsobili na futbalovej mape iba tri sezóny, pričom v tej poslednej mali do súťaže prihlásené už iba družstvo prípravky.

Myšlienka obnovy futbalu v obci

OŠK Šúrovce sa opäť objavili v oblasti počas minulej sezóny, do ktorej prihlásili prípravku. Trénerom sa stal Marek Baxa, ktorý od novej sezóny povedie aj mužov. Prípravka si už počas prvej sezóny vybojovala krásne druhé miesto. Myšlienky na obnovu mužského futbalu sa v klube začali vynárať už počas minulej sezóny. Viac nám porozprával predseda klubu Ivan Ďuriš.

„Stretlo sa pár ľudí, ktorí sa zhodli na tom, že napriek zániku FC Horses Šúrovce, by nemal zaniknúť futbal v obci nadobro. Snažili sme sa obnovovať klub postupne, v prvom rade sme mysleli na mládež, čiže sme začali od prípravky, navyše dať dokopy zvyšné kategórie bolo problematické. Našou myšlienkou bolo hlavne to, aby za mužov hrali prevažne domáci hráči, nie ako keď mužstvo pôsobilo v III. lige, ale Šúrovčan hral v A-mužstve iba jeden. Celá myšlienka však bola pomerne spontánna, ľudia sa pýtali, či futbal v obci bude a my sme zase chceli, aby futbal v Šúrovciach existoval,“ objasnil dôvody Ďuriš.

Najpodstatnejšou otázkou celej obnovy futbalu zostáva, s akým kádrom prichádzajú Šúrovce na scénu? „Gro budú tvoriť hráči Šúroviec, ktorí pôvodne v Šúrovciach pôsobili ako dorastenci. Dnes majú títo chlapci 20-22 rokov a keďže mnohí nemali uplatnenie v šúrovskom futbale, pôsobili v iných kluboch, viacerí z nich zakotvili v Dolných Lovčiciach, ktoré sa však tiež postupne začali boriť s problémami, najmä s nedostatkom hráčov. Keďže aj v Lovčiciach skončil futbal, dali sme možnosť týmto hráčom, ktorí prejavili záujem k nám prísť a ukázať svoju kvalitu. Musím však dodať, že ďakujeme každému jednému hráčovi, ktorý sa rozhodol nám pomôcť.“  Aj keď Šúrovce zatiaľ stále riešia prestupy, už teraz sa pohybuje počet hráčov v mužstve okolo čísla 18.

Z úst predsedu klubu zazneli aj konkrétne mená: „Spomeniem napríklad bratov Matúša a Mareka Jobekovcov, ktorí v Lovčiciach odvádzali veľmi dobré výkony, Dušan Ondrejíček, ktorý hrával aj v Siladiciach, Patrik Hudcovič, Jakub Richnák a Marek Richnák, či Samuel Ďuriš, ktorý hrával vo svojich 17-tich rokoch III. ligu za Horses, či neskôr za Spartak Trnava C. Sú to všetko šikovní chlapci, ktorí majú čo ponúknuť,“ zdôraznil Ďuriš.

Príprava v plnom prúde

Šúrovce za sebou majú už dve prípravné stretnutia. Cez víkend sa predstavili vo Veľkom Orvišti, ktoré porazili 0:10, predtým mali doma prípravný zápas so Šalgočkou, ktorý prehrali 1:7. „Veľké Orvište dáva po zrušení mužstva káder taktiež dokopy, takže možno aj preto dopadol výsledok s takým veľkým rozdielom. So Šalgočkou sme prehrali, ale prisudzujem tomu aj to, že sa chlapci streli po prvýkrát na ihrisku, takže toho nebolo ešte veľa natrénovaného,“ zdôvodnil predseda klubu.

VIII. liga Select nebude pre Šúrovce až takou veľkou neznámou: „Určite sú tam kvalitné mužstvá, už počas minulej sezóny, kedy sme pomaly skladali myšlienku, že prihlásime A-mužstvo, som sledoval ako sa vyvíjajú jednotlivé zápasy a aké sú v súťaži mužstvá. Bol tam veľký boj medzi Bíňovcami a Smolenicami, ktoré predpokladám, že zostanú najväčším favoritom súťaže aj naďalej.“

„My zatiaľ ešte o sebe nevieme povedať, akú máme kvalitu a úroveň mužstva, preto je aj priskoro hovoriť o nejakých cieľoch, ale náš tím chceme stavať hlavne na kolektívnom duchu. Samozrejme, nejaké predstavy o umiestnení máme, ale nerád by som ich zatiaľ prezentoval, poviem iba toľko, že sa budeme snažiť minimálne o to, aby sme to sťažili tým mužstvám, ktoré by chceli skončiť na prvom mieste,“ dodáva s úsmevom Ďuriš.

Ešte pred samotným začiatkom sezóny preverí Šúrovce Zavar, s ktorým sa stretnú v prvom kole pripravovanej pohárovej súťaže BESTRENT Cup. „Po tomto zápase sa už určite bude dať bližšie odhadnúť sila nášho mužstva, ale samozrejme, je potrebné počítať aj s tým, že trénujeme od polovice júna, takže za sebou máme mesiac tréningového procesu, kde je výhoda na strane Zavaru, ktorý v predchádzajúcich sezónach predvádzal kvalitné výkony počas celej súťaže. Majú veľmi kvalitného trénera Lukáša Vida, ktorý pôsobil v III. lige za FC Horses Šúrovce, poznám ho osobne, takže viem, že je šikovný nielen ako hráč, ale aj ako tréner. Toto stretnutie bude pre nás zistením, čo ešte treba dobrúsiť pred samotnou súťažou, aj keď sa jej začiatok presunul na skorší termín.“

V závere poďakovanie

„Neustále sa boríme s určitými problémami, či už s hráčskym kádrom, okolo ktorého sme riešili veľa vecí, aj preto by som chcel poďakovať Spartaku Trnava, že nám púšťa hráčov, ktorí u nich pôsobili v mládežníckych kategóriách. Síce boli pôvodne v Šúrovciach, ale tými postupnými presunmi Horses do Spartaka a následne späť, títo mládežníci zostali v Spartaku. Preto patrí vďaka Petrovi Náhlikovi a Michalovi Pethövi, že nám pomáhajú vybaviť prestupy týchto hráčov,  ktorí by u nás inak asi nehrávali, keby nám ich takýmto spôsobom neumožnili získať.“

 Zdroj fotiek: Archív MY Novín