Vladimír Hracho: Zníženie počtu v súťažiach hodnotím ako dobré rozhodnutie

Oblastný futbalový zväz Trnava má za sebou náročnú jeseň, počas ktorej predstavil a rozbehol viacero nových projektov. O tom, či boli úspešné a aký mali ohlas, sme sa porozprávali s predsedom ObFZ Trnava Vladimírom Hrachom.

Máte za sebou pomerne hektickú jesennú časť, ako by ste ju zhodnotili?

Najvyššia oblastná súťaž je veľmi vyrovnaná, v jarnej časti môže takmer ktorékoľvek mužstvo do šiesteho miesta výrazne podskočiť a hrať prím. Rovnako aj mužstvá, ktoré sú v tabuľke nižšie, sa môžu pozviechať a  rýchlo vyskočiť na lepšie priečky, aj preto bude jar ešte veľmi zaujímavá. Čo sa týka zvyšných súťaží, kvalita v nich sa dosť vyrovnáva a každá z nich je divácky atraktívna.

Pred sezónou ste znížili počet mužstiev v šiestej a aj oboch siedmych ligách. Ako sa vám osvedčil tento krok?

Myslím si, že rozhodnutie znížiť počet účastníkov na 14 mužstiev bolo správne. Pre mužstvá je to dobré aj v tom, že jesenná časť začala o týždeň neskôr a o týždeň skôr aj skončila. Termínová listina bola z hľadiska vyťaženosti klubov postavená dobre, navyše vieme, že ku koncu súťaže má viacero mužstiev problémy s počtom hráčov.

Sezóna sa ani poriadne nezačala a už ste museli riešiť odhlásenie rezervy Malženíc, narušilo to súťaž?

Každé odhlásenie mužstva určitým spôsobom naruší súťaž. Bohužiaľ, dnes je taká doba, že keď kluby prihlasujú mužstvá do súťaže, často ešte nevedia ako naplnia a postavia káder. My, ako služba pre kluby, sa musíme vždy prispôsobiť situácii, ktorá v danom čase vznikne.

V trnavskej časti siedmej ligy prišlo pred sezónou k spojeniu Trstína s Naháčom v mužskej kategórii. Aký je váš názor na takéto spájanie? Bude podľa vás časom nevyhnuté spájať sa v seniorských kategóriách?

Nechcem byť zlým prorokom, ale myslím si, že toto nebolo prvé ani posledné riešenie klubov, nakoľko generácia futbalistov nám pomaly končí. Keď v mužstvách prestanú hrávať 40-tnici, niektoré kluby budú mať problémy naplniť svoje mužstvá. Východiskom z tejto krízy je len výchova mládeže, aj keď vieme, že dorastenecká kategória je veľmi problematická. Práve v tejto kategórii sa nám stráca najviac hráčov, pretože prichádzajú do veku, kedy dokážu urobiť nerozvážne rozhodnutie na základe toho, že sa im niečo nepáči. Následne nechodia na tréningy, odhlasujú sa z mužstiev a pre kluby sa dopĺňanie mužskej kategórie stáva problematické.

Počas jesene sa odohrali aj tri kolá novej pohárovej súťaže Bestrent Cup. Odhalili sa vám po týchto kolách nejaké nedostatky, na ktorých bude potrebné v ďalších ročníkoch popracovať?

Keďže ide o prvý ročník, ukázali sa nám niektoré veci, na ktorých sa bude musieť v budúcom ročníku popracovať.  Ide hlavne o to, že v treťom kole sme zaznamenali väčší počet neodohraných zápasov, čo budeme musieť do budúcna nejako riešiť. Myslím si, že nastavenie podmienok Bestrent Cupu a tým, že sme znížili počty súťažiacich v jednotlivých ligách, je táto pohárová súťaž pre kluby dobrým doplnkom. Okrem toho sa hrá o atraktívne ceny, ako pre víťaza, tak aj pre druhé mužstvo a je možné, že do finále sa budeme snažiť pripraviť ešte nejaký benefit.

V oblasti ste rozbehli veľký projekt ObFZ Trnava TV, ako ho vnímate a aké sa k vám dostali ohlasy?

Na Slovensku sme prvým zväzom, ktorý niečo takéto robí, navyše v takom meradle. Sme len na začiatku tohto projektu, ktorý sa rozbieha a zároveň má aj určité rezervné stránky, ktoré sa postupne odstraňujú. Následne sa budeme snažiť nájsť opäť prostriedky na to, aby sme podporili kluby, či už cestou technickej vybavenosti alebo iným spôsobom, no aj my ako zväz máme svoje limity. Každý musí pochopiť, že na jednej strane chceme týmto projektom zviditeľniť oblastný futbal, na tej druhej chceme, aby ľudia, ktorí nemajú možnosť prísť na zápasy, videli jeho najzaujímavejšie momenty. Mám na projekt veľmi veľa ohlasov, rovnako má aj veľký dosah na ľudí, dokonca si píšem s jedným imobilným fanúšikom oblastného futbalu, ktorý je veľmi vďačný za túto možnosť. Aj preto chcem poďakovať všetkým ľuďom, ktorí sa na projekte podieľali a stoja za ním.

Počas jesene sa však nediali len pozitívne veci, ale nastali aj negatívne situácie, akými boli fyzické napadnutia rozhodcov v oblasti. Aký na to máte názor ako bývalý rozhodca?

Emócie k futbalu prirodzene patria, ale mali by mať svoje hranice, ktoré by sa nemali prekračovať. Všetky invektíva, ktoré vzniknú, či už v stretnutí alebo po zápase, nie sú dobré a mali by sa riešiť s chladnou hlavou. Často ide o skrat jedného človeka, ktorý sa nedá vopred predpokladať a aj o to je zložitejšie zabrániť mu. Určite to však nie je v poriadku a takéto správanie na športové podujatia rozhodne nepatrí.

V rámci projektu SFZ – Podpora rekonštrukcie a výstavby futbalovej infraštruktúry získalo viacero klubov finančnú podporu. Koľko klubov bolo podporených a na čo tieto financie využili?

Projekt sa realizoval v dvoch etapách, pričom v prvej etape dostali dotáciu len 4 mužstvá v druhej etape sa prihlásilo až 26 klubov z trnavskej oblasti, ale dva nespĺňali kritériá, pretože nemali mládežnícke mužstvá. Z 24 klubov dostalo dotáciu 12 vo výške od 10- do 20-tisíc eur. Je však potrebné dodať, že táto podpora je len spolufinancovaním a chce docieliť naštartovanie klubu. Financie boli využité hlavne na rekonštrukciu a opravu budov štadiónov, výmenu okien, vybudovanie tribúny či umelého zavlažovania. Pokiaľ mám informácie, v tomto financovaní by sa malo pokračovať aj v nasledujúcom roku.

Čaká vás halová sezóna, kedy zväz pripravuje turnaje pre všetky vekové kategórie od predprípravky až k mužom. Zopakovať sa má aj dorastenecký turnaj, ktorý sa počas minulej sezóny osvedčil. Čo všetko zväz pripravuje?

Chceme zachovať rovnaký štandard ako minulý rok, takže sa na turnaji mužov O pohár predsedu ObFZ Trnava predstaví opäť 10 najúspešnejších mužstiev jesene v jednotlivých súťažiach. Začínať budeme turnajom mužov, ktorý je na programe 6. januára 2019 a počas nasledujúcich víkendov sa bude pokračovať aj v mládežníckych kategóriách. Halové turnaje vnímame ako dobrý doplnok zimnej prípravy. Na rozdiel od minulého ročníka sa bude hrať na palubovke, budeme oceňovať výročia, tento ročník však na turnaji nebude vyhlásená najlepšia jedenástka. Všetky turnaje, čiže aj mládežnícke, sa budú natáčať cez aplikáciu Sport.video a budú dostupné na ObFZ Trnava TV.

Blížia sa vianočné sviatky, čo by ste odkázali hráčom, klubovým funkcionárom, sponzorom, podporovateľom a divákom?

Chcel by som im hlavne poďakovať za jesennú časť, počas ktorej sa starali o kluby, za pevné nervy, hráčom, že absolvovali jesennú časť a dúfam, že sa nikto z nich vážnejšie nezranil. Prajem im kvalitnú zimnú prípravu, aby boli dobre pripravení na náročnú jarnú časť a poprial by som im príjemné sviatky prežité v kruhu rodiny.