Čo prinieslo stretnutie VI. ligy MEVA SPORT?

Včera sa v sídle Oblastného futbalového zväzu Trnava zišli zástupcovia klubov najvyššej oblastnej súťaže VI. ligy MEVA SPORT. Ústrednou témou stretnutia bola situácia s V. ligou Západ, ale aj predstavenie novej technológie od spoločnosti SPORT.VIDEO, ktorú môžu kluby od jarnej časti využívať.

Keďže je v VI. lige povinnosť natáčať súťažné stretnutia, zväz sa rozhodol oživiť a zatraktívniť túto povinnosť pre kluby práve cez výhody, ktoré ponúka spoločnosť SPORT.VIDEO. Jedná sa o natáčanie stretnutia u cez mobilný telefón, kde si kluby pomocou aplikácie môžu priamo pri zápase vystrihnúť z videa zaujímavý moment stretnutia, či už sa jedná priamo o gól, gólovú príležitosť, alebo iný situáciu. Výhodou je, že natáčajúci rozhoduje, ktorý moment zápasu si chce uložiť, stačí mu na to jediné kliknutie. Zároveň má možnosť okamžite ho zdieľať na sociálnych sieťach alebo webovej stránke klubu.

Veľkou výhodou je, že tieto zostrihy sa dajú prepojiť a pozerať hocikde v reálnom čase a klub si môže medzi jednotlivé zostrihy umiestniť vlastnú reklamu klubových partnerov. Keďže sa jednotlivé zostrihy dajú zastaviť, spomaliť a ponúkajú možnosti ako kreslenie priamo do obrazu, môžu byť veľkým prínosom pre samotných trénerov pri analýze stretnutia. Okrem zostrihov sa automaticky nahráva aj záznam celého stretnutia, ktorý kluby poskytujú zväzu pri jeho vyžiadaní.

Využívanie tejto novinky nebude pre kluby finančne  náročné, pretože všetky náklady budú uhradené zo zväzu. Pre natáčanie musia kluby spĺňať len podmienky ako pripojenie na internet, statív, mobilné zariadenie (android, iPhone), ktoré má snímač s rozlíšením aspoň 13 Mpix, kvôli lepšej kvalite videa a minimálne 8 GB pamäte,  pričom pri jej nedostatku v zariadení aplikácia upozorní natáčajúceho.

Zväz ponúka využívanie tejto technológie na pol roka v skúšobnom režime, pričom každý klub bude mať priradený svoj vlastný kanál na základe prihlasovacieho kódu, ktorý získa priamo cez zväz, to znamená, že jeden klub má jednu licenciu na jedno zariadenie. Ak by sa počas skúšobnej doby využívanie aplikácie uchytilo a zo strany klubov by bol záujem, zväz vie zabezpečiť viacero licencií pre jeden klub.

Touto novinkou chce zväz zatraktívniť VI. ligu MEVA SPORT nielen pre kluby, ale aj pre samotných hráčov, pretože by mohli byť oceňovaní v anketách ako gól mesiaca a podobne. Zväz zároveň vyzval kluby, aby vyjadrili svoje stanovisko, či budú mať záujem využívať technológiu SPORT.VIDEO, do konca mesiaca. V prípade otázok sa môžu obrátiť na sekretára ObFZ Trnava, prípadne sa viac dozvedia na stránke www.sport.video.

Viac informácií o projekte SPORT.VIDEO nájdete na https://trnavaobfz.sk/projekt-sport-video/

V druhej časti stretnutia dostal slovo nový predseda ZsFZ Ladislav Gádoši, ktorý klubom vysvetlil, že v jeho najväčšom záujme je vyriešiť situáciu s V. ligou Západ a vyzval kluby k spolupráci. Stretnutia sa zúčastnil aj predseda ŠTK ZsFZ Tibor Révay. Prioritou pre regionálny zväz je doplnenie súťaže a jej zastabilizovanie, pričom predseda predostrel aj konkrétny návrh. Naplnenie súťaže 12 až 14-timi účastníkmi, ktorý závisí od záujmu klubov postúpiť do V. ligy Západ, s modelom súťaže podobným ako vo Fortuna lige. „Nič nám nebráni v tom, aby sa hrali všetky regionálne súťaže normálnym systémom, ale jedna súťaž by mala iný model, dôležité je aby sa zachovala.“

Zástupcovia klubov dostali slovo, aby vyjadrili svoj záujem o postup do V. ligy Západ a za akých podmienok. Kluby sa zhodli, že je potrebné zachovanie V. ligy Západ a väčšina klubov chce byť nápomocná pri jej napĺňaní, avšak niektoré kluby priznali, že bojujú s existenčnými problémami a ich postup nie je možný. Kluby zaujímala aj otázka, v akom pomere by mala byť súťaž naplnená z trnavskej, a v akom zo senickej oblasti.

Zeleneč má záujem pomôcť, ale momentálne nemajú umiestnenie na postup. Najvýhodnejšie by pre nich bolo naplnenie minimálne 12-timi účastníkmi.

Horná Krupá, ktorá už mala možnosť postupu, ale nevyužila ju, je za zachovanie súťaže a možno by aj zvažovali postup, pokiaľ by sa akceptovali v regióne spojené družstvá mládeže aj jednému aj druhému klubu. Zároveň Hrčka dodáva, že by mohlo byť objektívnejšie kritérium na základe demografického rozvoja obce, pretože nemôže mať rovnaký počet mládežníckych družstiev obec, ktorá má 500 obyvateľov a obec, ktorá ich má 1000.

Zvončín je za zachovanie súťaže a postup by bol pre nich atraktívny za účasti 14-tich mužstiev. Zároveň však dodáva, že ich postup by závisel aj od pomeru naplnenia súťaže zo senickej a z trnavskej oblasti. Navrhuje aj, aby sa k súperovi zo senickej časti cestovalo len jedenkrát za sezónu, pretože vidia problém v nákladoch na cestovanie a aj z časového hľadiska to je pre nich nevyhovujúce.

Špačince majú záujem postúpiť, ideálne by pre nich bolo naplnenie V. ligy 14-timi účastníkmi.

Voderady by rovnako chceli postúpiť, ak by sa nachádzali v tabuľke na takom umiestnení, ktoré by im to umožnilo, ideálne by bolo naplnenie súťaže 14-timi účastníkmi.

Siladice, rovnako ako H. Krupá, už túto možnosť mali a nevyužili ju. Vidia problém najmä vo financiách, kde sú v V. lige vyššie náklady oproti oblastnej súťaži.

Križovany nad Dudváhom riešia v A-mužstve existenčné problémy a nad postupom nepomýšľajú. Ak by však boli v takej situácii, vyhovoval by im navrhovaný model so 14-timi účastníkmi.

Leopoldov sa odvolal na rovnakú situáciu ako v Križovanoch, kde najmä starší hráči by nechceli cestovať k súperom do senickej časti, momentálne však nemajú umiestnenie na postup a ani nad ním neuvažujú, VI. liga je pre nich vyhovujúca.

Majcichov by zvažoval postup, ak by bola V. liga Západ naplnená na 14-účastníkov a prevažovali by kluby z trnavskej oblasti.

Cíferu vyhovuje VI. liga a momentálne na postup nepomýšľajú ani kvôli umiestneniu v tabuľke.

Dolnú Krupú trápia finančné problémy a z toho dôvodu je pre nich pôsobenie v VI. lige ideálne.

Dechtice na tom nie sú ideálne tabuľkovo, ale ak by mali možnosť, postúpili by. Vyhovoval by im spomínaný model so 14-timi účastníkmi.

Zavar mal ako víťaz minulej sezóny možnosť postupu, ale nevyužili ju. Postup by závisel najmä od hráčov, pričom starší tejto myšlienke nie sú moc naklonení. Premýšľali by však nad postupom za podmienok, ak by sa súťaž naplnila na 14-účatníkov, vyhovoval by im spomínaný model a taktiež sa nakláňajú k myšlienke cestovať k súperovi zo senickej oblasti len raz za sezónu.

Červeník prejavil záujem podporiť V. ligu Západ, ale momentálne sa nenachádzajú na postupových pozíciách v tabuľke, všetko sa uvidí v jarnej časti.

Krakovany, Drahovce, Koplotovce sa stretnutia nezúčastnili.

Rovnaké stretnutie zástupcov klubov z najvyššej súťaže prebehne aj v senickej oblasti, a to v piatok 23. februára 2018 o 16:30. Na základe tohto stretnutia sa budú odvíjať ďalšie kroky pri riešení V. ligy Západ a Športovo-technická komisia pripraví pre kluby konkrétne návrhy.