Futbalová sezóna 2019/2020 skončila. Čo na to hovoria kluby?

Futbalovej sezóne na regionálnej ako aj oblastnej úrovni už odzvonilo. Včera padli oficiálne rozhodnutia Západoslovenského futbalového zväzu ako aj Oblastného futbalového zväzu Trnava. Pýtali sme sa na to, ako to vnímajú ľudia, ktorí sa vo futbale pohybujú.

Vladimír Hracho (predseda ObFZ Trnava)

Ako vnímate celú situáciu okolo  zrušenia futbalových súťaží?

Vnímame to tak, že vládou boli nariadené určité opatrenia, ktoré musíme akceptovať a dodržiavať. Zhodli sme sa na tom, že keď anuloval výsledky regionálny zväz, je zbytočné živiť nádej vo vlastných súťažiach. Okrem toho sme pokladali za dôležité, aby ľudia čo najskôr vedeli, že dodržiavame tie isté pravidlá a sme toho istého názoru.

Čo sa týka pohárovej súťaže Bestrent Cup, nie je tu nádej, že dve kolá (semifinále a finále) by bolo možné ešte odohrať?

Samozrejme, stále nad tým uvažujeme, že by sa za optimálnych podmienok súťaž mohla dohrať. Museli by sa však zrušiť opatrenia a museli by sme sa dohodnúť so Štadiónom Antona Malatinského na vhodnom termíne. Bestrent Cup je dobrou prezentáciou oblastného futbalu, no podmienkou všetkého však musí byť zrušenie zákazu stretávania sa ľudí, pretože by bolo zbytočné hrať zápas pred prázdnymi tribúnami.

Myslíte si, že dlhšia prestávka ako aj zrušenie súťaží môže mať negatívny dopad na dedinský futbal?

Nechcem byť pesimista, skôr optimista, ale myslím si, že situácia bude mať dopad na dedinský futbal. Každý sa bude musieť určitým spôsobom zamyslieť a prehodnotiť množstvo vecí, nielen voči športu, ale životu ako takému, či už rodinnému alebo pracovnému. Situácia bude mať dopad na amatérsky futbal, otázkou zostáva, ako sa k tomu postavíme, či si z tejto situácie zoberieme ponaučenie, aby sme čo najviac eliminovali straty, ktoré toto obdobie prinesie. Mali by sme sa zomknúť a následne riešiť škody, ktoré vzniknú, ale to bude záležať aj na obciach, samosprávach a hlavne ochote ľudí.

Emanuel Cuninka (sekretár ObFZ Trnava)

Vnímate rozhodnutie Výkonného výboru ObFZ Trnava ako správne?

Určite sa výkonný výbor rozhodol správne, pretože prvoradé je zdravie hráčov, funkcionárov, fanúšikov. Navyše je potrebné sa zamyslieť nad tým, že nikto nám nevie zaručiť, kedy sa súťaže rozbehnú a či sa bude môcť hrať 1. mája. Preto Športovo-technická komisia ObFZ Trnava pristúpila k riešeniu situácie a dala vo forme per rollam hlasovať a výkonný výbor sa rozhodol, že zrušíme všetky súťaže, následne ich budeme anulovať a nikto nevypadne ani nepostúpi. Myslím si, že v tomto prípade je to správne rozhodnutie, aj keď možno sa na to budú niektoré kluby, ktoré mali ambície postúpiť, pozerať inak. Otázne stále zostáva, ako sa bude situácia vyvíjať a či vôbec nový ročník začneme v auguste.

Myslíte si, že touto prestávkou môže dedinský futbal utrpieť?

Myslím si, že áno, pretože v niektorých mužstvách hrajú už starší hráči, ktorí si môžu povedať, že skončia s futbalom. Prvoradá bude práca, pretože každý dnes premýšľa nad tým, ako zabezpečí svoju rodinu. Dnes je najdôležitejšie zdravie a práca a preto sa môže stať, že futbal pôjde u mnohých na vedľajšiu koľaj a ako dobre vieme, mladí hráči sa dnes klubom zháňajú ťažko.

Ďalšou dôležitou vecou je, že starostovia obcí nemusia vyčleniť peniaze na šport, pretože im budú prednejšie iné veci a až potom príde na rad futbal. Myslím si, že týmto môže utrpieť nielen dedinský, ale aj profesionálny futbal.

6. liga MEVA SPORT

Marcel Hutta (OFK Bučany)

Rešpektujeme rozhodnutie zväzu, pretože zdravie je prvoradé. Na jar sme mali hrať o záchranu v súťaži a takto sme sa zachránili, čo je však teraz vedľajšie, pretože sme chceli, ako všetci ostatní, hrať a rozhodnúť o našej záchrane na ihrisku.

Nemyslím si, že situácia by mala nejak výrazne ovplyvniť hráčsky káder. Otázne je, ako dlho bude trvať. Ak by trvala niekoľko mesiacov, je možné, že niektorí hráči už na trávnik nevybehnú, ale o tom je ešte predčasné hovoriť. Zatiaľ situácia trvá necelý mesiac a všetko sa bude odvíjať od toho, ako dlho potrvá.

Mário Adamčík (tréner ŠK 2011 Pečeňady)

Je ťažké k celej situácii niečo povedať, pretože futbal nie je teraz to najpodstatnejšie, čo by sa malo riešiť. Navyše so situáciou nič neurobíme. Samozrejme, že nás to všetkých mrzí, pretože zima bola dlhá, všetci sa pripravovali, tešili sme sa, že si konečne zahráme futbal, ale prišlo to, čo prišlo. Myslím si, že zrušenie súťaží je zo strany zväzu dobrým riešením, pretože nikto nevie dokedy táto situácia potrvá a nie sme profesionáli, aby sme mohli hrať dva zápasy za týždeň.

Vidíme, že sa odkladajú podujatia ako Olympijské hry, Majtrovstvá Európy vo futbale a zrušenie súťaží amatérskeho futbalu sa dalo predpokladať. Je potrebné, aby sa situácia upokojila a aby sme sa mohli začať pripravovať na novú sezónu. Osobne mám však obavy, či sa začne nový ročník načas, pretože sa môže ešte udiať hocičo.

Matej Chlebík (predseda OŠK Zavar)

Prvoradé je zdravie ľudí a až potom je futbal. Keď sa na to pozriem nielen ako predseda klubu, ale aj ako hráč, určite nám bude všetkým futbal chýbať, ako aj celý zápasový cyklus. Bohužiaľ, musíme sa s tým vysporiadať a myslím si, že v tejto situácii sa zväz rozhodol správne.

Peter Sládeček (tréner FK Biely Kostol)

Vnímame to rovnako ako všetci ostatní, pretože zdravie je prednejšie a rozhodnutie zväzu je správe a rešpektujeme ho. Samozrejme, že nás to mrzí, tešili sme sa na jarnú časť, no nedá sa nič robiť a uvidíme ako sa bude situácia ďalej vyvíjať. Verím tomu, že aj keď máme starší káder, táto situácia nás nijak neovplyvní. Hráči si dobre oddýchnu a keď to bude možné, začneme sa pripravovať na ďalší ročník.

7. liga Rubbex

Matúš Krajčovič (tréner FTC Trakovice)

Do jarnej časti sme mali určité ambície, ale zdravie je prvoradé. Rozhodnutie zväzu je v tejto situácii správne, urobili dobrý krok a my s ním súhlasíme. Uvidíme čo bude ďalej a dúfam, že nová sezóna odštartuje tak ako má a my sa opäť pokúsime ukázať naše ambície. Čo sa týka kádra, myslím si, že nás táto situácia moc nezasiahne. Prakticky sú u nás v mužstve všetko domáci hráči a nemyslím si, že by mal niekto skončiť alebo odísť preč.

Ľubomír Chudý (tréner TJ Madunice)

V klube sme robili po všetkých stránkach maximum, aby sme tento rok postúpili, ale z toho sa svet nezrúti. So situáciou sa nedá nič robiť a musia sa s ňou všetci zmieriť. Dôležité bude to, čo sa stane s futbalom, najmä dedinským futbalom v budúcnosti, pretože to nebude také jednoduché. Bude záležať aj od toho, ako sa k tomu každý hráč postaví, či bude hrať ďalej alebo nie. Keď sa situácia upokojí, budeme mať  aj my v klube schôdzu, kde sa bude prejednávať, kto z hráčov bude pokračovať. V dedine chcú hrať zaujímavý futbal pre ľudí a ako to dopadne, to teraz neviem. Určite však bolo rozhodnutie zrušiť súťaže rozumné, pretože ak by sa mali hrať nasilu a v krátkom čase, futbal by tak ani nemal úroveň.

7. liga SWAN

Jaroslav Mačák (tréner FO ŠK Modranka)

Rozhodnutie, ktoré padlo, bolo rozumné, pretože z praktického hľadiska by sa súťaže nemali ani kedy dohrať. So situáciou nič neurobíme a ani nevieme dokedy bude trvať. Náš hráčsky káder to však podľa mňa výrazne neovplyvní, pretože máme mužstvo postavené na domácich hráčoch a dorastencoch. Osobne by som možno hľadal trochu iné riešenie ako anulovať súťaže, pretože niektoré mužstvá mali dobre rozbehnutú sezónu a nakoniec je im to na nič, ale ako som povedal, to už teraz nezmeníme.

Matej Uváček (funkcionár TJ Kátlovce)

V podstate sme sklamaní len z toho, že nebudeme mať možnosť bojovať o postup, pretože chalani celý jesennú časť makali a aj s trénerom sme nastavili všetko tak, aby sme náš cieľ dokázali splniť. Plne sa však stotožňujeme s rozhodnutím zväzu, pretože je to najrozumnejšie riešenie a akceptujeme ho, aj keď u chalanov trošku prevláda sklamanie, že sa sezóne nedohrá. Veľmi si želáme, aby sa situácia čím skôr upokojila. Musíme k nej pristupovať zodpovedne. Máme však trochu obavu, aký dopad to bude mať na dedinský futbal, ktorý tým utrpí. V mnohých mužstvách hrávajú aj starší hráči, čo môže predstavovať problém.