Leopoldov sa na jar bude snažiť zbierať body

Leopoldov je jedným z mužstiev, ktoré na jeseň skôr inkasovali ako dávali góly. Už po prvých piatich kolách vyfasovali 29 gólov, pričom najväčší „výprask“ si odniesli zo Siladíc – 10:0. Na výsledkoch sa podpísali najmä viaceré zranenia,  či zbytočné červené karty. Rovnako však zavážila aj absencia hráčov kvôli pracovným povinnostiam, čo vyústilo vo vysoké prehry. Problémom bolo zostaviť základnú jedenástku, kedy za mužstvo nastúpili bývalí hráči z rezervy.

Zlé výsledky sa podpísali aj na psychike mladého kolektívu zoskupeného okolo skúsenejších hráčov Stanislava Piovarčiho, Ľuboša Švestu a Stanislava Enderleho. „Motivovať hráčov po takých vysokých prehrách nebolo jednoduché, ale snažili sme sa aj s trénerom Richardom Slovákom povzbudzovať chalanov v kabíne, že musíme na ihrisku nechať všetko a hlavne bojovať jeden za druhého. Len vtedy sa to môže zlomiť, čo nám ukázal aj zápas s Červeníkom, kde sme dokázali zo skóre 0:2 vyrovnať,“ opisuje situáciu Švestka.

Práve zápas s Červeníkom sa stal pre Leopoldov kľúčovým  a dá sa povedať, že ich vrátil späť do hry. Postupne si Leopoldov začal pripisovať body a aj napriek nie najšťastnejšiemu vstupu do sezóny si vybojovali jedenáste miesto. Na jar sa v mužstve budú snažiť dobehnúť zameškané, avšak bude to beh na dlhé trate. Cez zimnú prestávku ohlásili odchod z mužstva výrazné opory, brankár Marcel Janega a obranca Peter Čeliga sa vrátili späť do Veľkých Kostolian. Odchod ohlásil aj mladý hráč Dominik Krajinčák a donedávna bolo otázne aj pokračovanie  Matúša Loskota, ktorý sa však rozhodol v klube pokračovať.  „Hráči ako Janega a Čeliga nám budú chýbať, pretože zapadli do kolektívu, ale hlavne svojím prístupom k tréningu a zápasom mohli ísť mnohým hráčom príkladom,“ opisuje Švestka.

Do mužstva zatiaľ pribudla len jedna posila v podobe brankára Lukáša Žemlu, ktorý počas minulej sezóny pôsobil v Šulekove a na jeseň si vyskúšal vyššiu súťaž v Hlohovci. Ďalšie prírastky do mužstva nie sú vylúčené, ale zatiaľ nepadli žiadne konkrétne mená. Mužstvo bude čerpať aj z vlastných radov a skúsi do kádra zapracovať zopár dorastencov. Vzhľadom k tomu, že sa mužstvo zatiaľ viac oslabilo ako posilnilo, nemajú prehnané ciele.

„Záležať bude aj od toho, či sa nám podarí do mužstva pritiahnuť ešte nejaké posily. Ja by som bol hlavne rád, aby sme sa vyhli situácii z jesene. Dôležité je, aby boli všetci hráči zdraví a aby sa im príliš nekrížili pracovné povinnosti, či už s tréningom alebo zápasom. Cieľom je pokračovať v tréningovom procese, ktorý sa odzrkadlil aj v jesenných zápasoch. Určite sa nebudeme nasilu predierať na vysoké priečky, ale tým, že budeme dobre trénovať a hrať, sa tam určite postupne dopracujeme,“ popisuje ciele tréner Richard Slovák.

Leopoldov už zopár sezón vsádza na spojenie mladých hráčov so skúsenými odchovancami, pričom iniciátorom tejto myšlienky bol práve Ľuboš Švestka. Trojica hráčov Enderle, Piovarči, Švestka (donedávna aj Juraj Bachňák) sú ústrednými postavami leopoldovského futbalu, ktorí sa rozhodli svoje skúsenosti odovzdať mladším hráčom. Počas prvých dvoch sezón sa javila táto kombinácia ako dobrý ťah. Kým v sezóne 2015/2016 bol Leopoldov jedným z adeptov na postup, o sezónu neskôr prišiel výrazný pokles vo výsledkoch. „Zrejme sme urobili chybu, že sme nevyužili možnosť postupu, pretože chalanov by vyššia súťaž motivovala. Všetko je to o postupe, kvôli tomu sa mužstvá celú sezónu snažia a bojujú,“ popisuje Švestka.

Ten sa ocitol v najlepšej jedenástke All Stars ObFZ Trnava za rok 2017. Ako sám dodáva, napriek tomu, že si toto ocenenie váži, bolo pre neho veľkým prekvapením aj vzhľadom k tomu, že v poslednej dobe nezažíval práve najlepšie futbalové obdobie. Po dlhšej pauze kvôli roztrhnutému prednému krížnemu väzu nemal ani ideálny nástup do sezóny. „Hneď v prvom zápase v Majcichove som oslabil mužstvo na jeden zápas po zbytočnej červenej karte. V nasledujúcom kole so Zavarom som sa hneď pri rozcvičke zranil a skoro mesiac som nemohol nastúpiť kvôli problému s chrbticou. Taký začiatok som ešte počas mojej futbalovej kariéry nezažil,“ dodáva. Zranenie sa mu nevyhlo ani v poslednom kole s Drahovcami, avšak nejde o nič vážne a do prvého jarného zápasu bude fit. Ocenenie v najlepšej jedenástke ObFZ Trnava však nie je pre Švestku jediným úspechom, pretože ku koncu roka sa im s manželkou narodila prvorodená dcéra Ella.

V Leopoldove je zimná príprava v plnom prúde a počas minulého víkendu absolvovali prvý prípravný zápas s Trakovicami , ktorý zvíťazili 2:1. V nedeľu majú na programe ďalšie  prípravné stretnutie s Brestovanmi a to na umelej tráve v Seredi.