Slovnaft Cup: Malženice zdolali Veľké Kostoľany

Počas víkendu odštartoval nový ročník Slovnaft Cupu, v ktorom sa stretli aj regionálni rivali Veľké Kostoľany a Malženice. Zápas sa stal aj Zápasom kola, vďaka čomu ste mohli sledovať živý prenos. Kvalitu zápasu dokazovalo aj mnohopočetné divácke zastúpenie, ktoré sa na štadióne vo Veľkých Kostoľanoch zišlo. Prvé kolo slovenskej pohárovej súťaže dopadlo lepšie pre OFK Dynamo Malženice.

Hneď v prvej minúte zápasu naznačil hráč hostí Jakub Krajčovič priebeh prvého polčasu strelou nad domácu bránu. Zápas sa začal v dobrom tempe, ktoré vydržalo počas celého prvého polčasu. Malženice boli aktívnejším mužstvom, lepšie kombinovali a svojou rýchlosťou spôsobovali domácim Kostoľanom problémy. Tí sa naopak dopúšťali viacero chýb, strácali zbytočne lopty a kazili pomerne veľké množstvo prihrávok. V 5. minúte zápasu mal dobrú príležitosť Balážik, ktorého priamy kop bol však tečovaný na roh. V 14. minúte dokázala domáca obrana opäť zablokovať pekný prienik Michala Kovárskeho na rohový kop. V 17. minúte sa dostali k slovu aj domáci hráči a po centri Petra Čeligu hlavičkoval v dobrej pozícii Peter Blanárik, ale brankár hostí Matej Székely podržal svoje mužstvo a jeho pokus vytlačil mimo brány. Malženice mali viacero dobrých príležitostí otvoriť skóre, ale zakončenie im robilo problémy. V nadstavenom čase prvého polčasu však fauloval v pokutovom území domáci Peter Blanárik Krajčoviča a nariadenú jedenástku s prehľadom premenil Balážik, vďaka čomu dostal Malženice do vedenia 0:1.

V druhom polčase sa tempo hry mierne upokojilo, hralo sa viac v strede ihriska. Kostoľany pozmenili rozostavenie, do útoku vysunuli ostrieľaného Jána Janíčka a snažili sa so zápasom ešte niečo urobiť, ale skúsenejšie a kvalitnejšie pôsobiace mužstvo Malženíc im toho moc nedovolilo. V 51. minúte po rohovom kope vytlačil hlavičku Chynoradského domáci brankár Roman Jamrich opäť na roh. V 67. minúte mohli domáci vyrovnať, ale po prihrávke z pravej strany netrafil dobre loptu Janíček a následný teč Virága skončil tesne vedľa brány hostí. Hostia mali opäť dobrú príležitosť z priameho kopu, ktorý však s prispením múru skončil tesne nad bránou domácich. V 77. minúte mohol poistiť vedenie Malženíc striedajúci Juraj Braniša, ale po dlhej lopte za obranu mu ju dobrým zákrokom zmaril Jamrich. Skóre zápasu sa menilo na 0:2 v 81. minúte, kedy individuálnu akciu z pravej strany a následnú prihrávku Balážika, zužitkoval na strelenie gólu Timotej Královič. V závere zápasu ešte skúšal šťastie krížnou strelou opäť Královič, ale nepochodil a do ďalšieho kola zaslúžene postúpilo mužstvo Malženíc, ktoré sa stretne na domácej pôde s Plevníkom Drienové.

Zostava – V. Kostoľany: Roman Jamrich – Adam Kolarovič,  Ján Janíček, Patrik Troják, Juraj Šuliman – Peter Čeliga (55. Marko Virág), Jozef Beko, Denis Ajpek (68. Erik Svítek), Silvester Grígel, Andrej Mačica – Peter Blanárik (84. Filip Lopatka).

Zostava – Malženice: Matej Székely – Pavol Lulovič (75. Martin Hlúch), Marcel Chynoradský, Tomáš Milota, Michal Kovársky (68. Juraj Braniša) – Adam Barborík (82. Daniel Benkovský), Peter Lančarič – Timotej Královič, Peter Ľubomír Balážik, Peter Čmilanský – Jakub Krajčovič.

Rozhovor s trénerom OFK Dynamo Malženice, Vladimírom Glonekom

Tréner Malženíc mohol byť po víťaznom výsledku 0:2 spokojný, a takto zhodnotil zápas:

„Myslím si, že sme boli 90 minút lepším mužstvom a vyhrali sme zaslúžene, aj keď škoda toho, že sme nevyhrali s vyšším rozdielom, pretože veľa šancí sme nedotiahli do gólového konca. Na druhú stranu nám to odhalilo naše nedostatky, na ktorých musíme ešte popracovať.“

V konečnom dôsledku však nepopiera, že Veľké Kostoľany ich v zápase aj trochu potrápili: „Vedeli sme, že to nebude jednoduchý zápas, pretože Veľké Kostoľany sú regionálnym rivalom. Sú nováčikom v našej súťaži, takže sme očakávali, že na nás budú veľmi dobre pripravení a je pre nich veľkou motiváciou poraziť nás,“ hodnotí súpera Glonek.

V Malženiciach nastali pomerne výrazné zmeny v kádri: „Odišlo nám viacero hráčov, či je to Vdovjak, Pikulík, Močko, Blaho, Lošonský, Ocelka, Yesbergenov, ale zase naopak pribudli aj noví hráči, ako napríklad brankár Székely, ľavý obranca Kovársky, stopérsku dvojicu sme vyplnili Milotom, do stredu poľa sa nám vrátil Lančarič, plus Timotej Královič, takže myslím, že zmeny už budú uzavreté, možno pribudne ešte jedno nové meno. Po zápase ma však mrzí zranenie Kovárskeho a dúfam, že to nebude také vážne ako to vyzerá, pretože by to bola veľká strata.“

S novou sezónou prichádzajú aj nové ciele, a v tom majú Malženice jasno: „Malženice sú známe tým, že ciele sú vždy najvyššie, ale sú postavené tak, že vždy chceme skončiť pred regionálnymi rivalmi, ktorí hrajú v našej súťaži, čiže v tomto prípade ide o Boleráz, Jaslovské Bohunice, Hlohovec, Veľké Kostoľany, Vrbové, Častkovce,“ dodáva Glonek.

Zápas bol zaujímavým aj pre Pavla Luloviča, ktorý v minulosti pôsobil práve v klube TJ Družstevník Kostoľany: „Zápas bol ťažký, poznám väčšinu týchto chalanov, vedeli sme, že to bude zápas, v ktorom sa budú dohrávať súboje. Väčšina z chalanov sú odchovaní tu, viem, že hrávajú tvrdo a očakával som aj tvrdé súboje.“ Aký bol návrat Luloviča na trávnik v Kostoľanoch? „Je to zvláštny pocit hrať proti svojim, keď ich všetkých poznáte.“

Rozhovor s trénerom TJ Družstevník Veľké Kostoľany, Ľubomírom Chudým

Kostoľany po prehre hlavu nevešajú, práve naopak:

„Dnes sme neboli v takom stave, aby sme si dovolili hrať vyrovnanú partiu s takým súperom ako sú Malženice. Určite budeme pracovať na tom, aby sme boli porovnateľnejší v IV. lige s poprednými mužstvami. Nemyslím si, že budeme v súťaži fackovacím panákom, ale musíme ešte veľa vecí vylepšiť. Chýbajú nám hráči dopredu, navyše sme súperovi nestíhali.“

V súvislosti so zlepšením hovorí aj o zmenách v kádri: „V kádri nastali zmeny, možno aj to je jeden z dôvodov našej prehry, pretože bolo vidieť, že súper je zohratejší ako my, išla mu lepšie hra smerom dopredu, my sme robili niečo na náhodu, niečo sme nestíhali. Prišli noví hráči, len na sebe musia ešte pracovať, čo sa im aj chce, tak dúfam, že do súťaže to bude lepšie.“  V prípade zmien hovorí tréner Chudý o menách Jozef Beko z Leopoldova, Blanárik Peter z Malej Mače, či brankár Martin Orichel, na ktorého prestupe z Rakúska sa momentálne pracuje. Týmito menami sa však zoznam nováčikov vo Veľkých Kostoľanoch neuzatvára.

Mužstvo je novou tvárou IV. ligy, kde sa počas sezóny stretne s Malženicami opäť. Budú im chcieť túto prehru oplatiť? „To je na sto percent jasná vec, myslím si, že v lige s nami budú mať viac roboty ako mali dnes a samozrejme ako som spomínal, budeme pracovať na tom, aby to pri najbližšom stretnutí bolo vyrovnanejšie,“ dodáva Chudý.

Zápas nám zhodnotil aj nováčik v mužstve Veľkých Kostolian, Jozef Beko: „Na súperovi bolo jednoznačne vidieť, že bol lepší, či už po kondičnej stránke, ale boli aj viacej zohratí ako mužstvo. Vďaka zápasu však vieme, na čom máme do sezóny ešte zapracovať.“  Do Veľkých Kostolian ho prilákala možnosť okúsiť vyššiu súťaž a zahrať si s kvalitnejšími mužstvami. „V Kostoľanoch je dobrý kolektív, dobrá partia, s niektorými chalanmi sa poznám už z Trnavy, či z Leopoldova.“