VII. liga RUBBEX: Madunice oživili 90 rokov futbalu v sieni slávy

Maduniciam patrí po ôsmom kole 5. miesto v tabuľke a s doterajšími výsledkami sú vo všeobecnosti spokojní. V poslednom kole dokázali prelomiť sériu dvoch neúspešných zápasov s Trakovicami (2:4) a  s Borovcami (3:1). „Tieto prehry nás mrzia, dopustili sme sa v zápasoch chýb, po ktorých sme inkasovali. Okrem toho sme mali aj absencie v mužstve a celkovo sme sa pred sezónou skôr oslabili ako posilnili,“ začal rozhovor člen výboru Miloš Rak. Počas prestávky Madunice zaznamenali odliv hráčov do Drahoviec, ale aj Križovian nad Dudváhom, napriek tomu však nezačali sezónu zle. „S odohranými kolami sme zatiaľ celkom spokojní, na konte máme 15 bodov. Mohlo ich byť viac a každá prehra nás mrzí, ale ideme ďalej so vztýčenou hlavou. Máme na čom stavať, v mužstve máme mladých chlapcov, no chýbajú nám skúsení futbalisti okolo 30-tky, ktorí by nám pomohli,“ zhodnotil Rak.

Madunice sú jedno z mála mužstiev, ktoré sa môže pýšiť mladým kádrom a najmä vlastnými odchovancami. No mužstvo nie je jediné, čím je klub výnimočný. V Maduniciach za posledné dva roky vyrástol nový štadión s tribúnou, ktorý zaujme aj novootvorenou Sieňou slávy madunického futbalu. „Pri 90-tom výročí založenia futbalu v obci sme otvorili aj sieň slávy. Štadión funguje už rok, ale skĺbili sme to všetko dohromady ako oficiálne slávnostné otvorenie. Do výstavby štadióna, aj do siene slávy bol veľkou časťou zainteresovaný obecný úrad, preto patrí pani starostke Alene Jelušovej veľká vďaka.“

„Pri myšlienke siene slávy sme oslovili žijúcich futbalistov, pozháňali sme staré trofeje a fotky. Celá naša snaha vyvrcholila oslavou, ktorá bola čisto domáca, nevolali sme žiadne zvučné mená. Pozvaní boli žijúci futbalisti, či rodinní príslušníci už nežijúcich ľudí, ktorí sú natrvalo s madunickým futbalom spojení. Išlo hlavne o trénerov, predsedov klubu, ako aj hráčov, ktorí svojou zásluhou prispeli k zlepšeniu futbalu v obci a ich zásluhy boli ocenené plaketou in memoriam. Okrem toho sa strihala slávnostná páska a sieň slávy sa prezentovala po prvýkrát na verejnosti,“ pokračoval Rak.  V sieni slávy môžete nájsť rôzne unikáty, najstaršia trofej je z roku 1945, najstaršia fotografia zas z roku 1928, pričom ide aj o rok založenia klubu TJ Madunice.

Zároveň si Miloš Rak zaspomínal aj na najvyššiu ligu, ktorá sa v Maduniciach hrala. „Maximálny úspech bola IV. liga, kedy sme skončili na 3. mieste ešte za Kabáta. V tej dobe sa však okrem famózneho úspechu, ktorý bol zameraný na A-mužstvo, pozabudlo na ten zvyšok. Futbal bol v Maduniciach postavený najmä na cudzích hráčoch, možno pár domácich sedávalo na lavičke. Ak by sa vtedy založilo B-mužstvo, kde by hrali domáci, klub by tak neutrpel.“ Ako to väčšinou býva so sponzorom z klubu odišli aj hráči, ktorí hrávali futbal za peniaze a zo znechutených domácich už nemal kto hrávať.

„Trvalo nám takmer 10 rokov, kým sme klub stabilizovali do tejto podoby. Teraz sme už udomácnení v VII. lige, po pravde sám neviem povedať, o koľkú sezónu v tejto lige ide. Výhodou je, že vieme, čo môžeme od tejto súťaže očakávať, no nechcem nič predbiehať, ale pohrávame sa s myšlienkou postupu, je to však otázka niekoľkých rokov, aj vzhľadom k vekovému priemeru nášho kádra. Veľmi radi by sme si zahrali najvyššiu oblastnú súťaž,“ prezradil Rak, ktorý zároveň dodáva, že by pre nich VI. liga bola atraktívnou súťažou, nielen po kvalitatívnej stránke, ale aj v otázke derby zápasov.

Čo sa týka mládeže, Madunice pracujú s deťmi v každej kategórii, no nie je to také ružové, ako sa na prvý pohľad zdá. „Funguje to podobne ako všade inde, máme spojené žiacke a dorastenecké mužstvo s Drahovcami, okrem toho máme vlastnú prípravku. Tá dosahuje dobré výsledky, ale počtom hráčov sme na hranici únosnosti. V klube robíme všetko na báze dobrovoľnosti a s domácimi odchovancami. Je to hlavne o ľuďoch, nemáme na to, aby sme hráčov platili a ani to robiť nechceme. V každej sezóne sa snažíme zakomponovať k mužom hráčov z dorastu, síce je to z roka na rok ťažšie, ale je to cesta ako udržať dedinský futbal na úrovni,“ dodal Rak. V Maduniciach síce hráčov neplatia, ale snažia sa im vytvoriť čo najlepšie podmienky, ako je možné.