Víkendový zápas Siladice – Leopoldov sa hral s vekovým priemerom okolo 30-tky

Derby zápas ako sa patrí, videli diváci v Siladiciach, v ktorom padlo 6 gólov. Bojovnosť a dravosť nechýbala ani na jednej strane a aj napriek prehre Leopoldova (4:2), vyjadril tréner Richard Slovák s výkonom svojho tímu spokojnosť. Čo však mohlo v zápase upútať viac ako samotné výkony, bol vekový priemer hráčov.

Mladá krv, aj skúsenosti

V Siladiciach je káder zostavený najmä zo starších a skúsenejších hráčov nad 30 rokov, ktorých dopĺňa mladá krv do 20 rokov. Skĺbenie mladíckej dravosti so skúsenosťou sa javí v Siladiciach už viacero sezón ako dobrý krok, otázkou však zostáva, dokedy? V zápase s Leopoldovom nastúpili hráči ako Ľ. Lančarič (37 rokov), Laurinec (36 rokov), Mesároš (36 rokov), Varga (43 rokov), Fančo (41 rokov). „Na jednej strane je zaujímavé, že sme sa v zápase stretli viacerí starší hráči, no na druhú stranu je to odraz situácie v kluboch. Mnohé kluby si hráčov už aj v VI. lige platia, ale čo ak nechceš platiť, respektíve nemáš z čoho, pretože máš výdavky na rozhodcov, trénerov a iné poplatky? Navyše si to robíme sami, pretože je cez čiaru, aby sa v VI. lige platili hráči, lenže nikomu neprikážeš, aby ich neplatil.“

„Časy sa menia, mladí nechcú hrávať a futbal na dedinách nie je podporovaný. Ak si niečo nezoženieš, nemáš. Samozrejme, niekde príde sponzor, človek, ktorý financuje futbal v obci, ale koľko ho to bude baviť? Bude ho to baviť dva roky, päť rokov? Je to všetko otázne. Futbal by mal byť podporovaný, napríklad výdajmi za rozhodcov zo Slovenského futbalového zväzu, pretože predpokladám, že oblastný zväz by na to nemal financie,“ ponúkol svoj pohľad na situáciu Varga.

Podobná situácia je aj v Leopoldove, kde už viacero sezón ťažko bojujú najmä so získavaním posíl do kádra. Posledné dve sezóny neboli pre Leopoldov práve najšťastnejšími, s čím súvisí aj umiestňovanie sa v horšej polovici tabuľky. Aj za Leopoldov vybehli v spomínanom zápase na trávnik viacerí starší hráči ako Hegedüš (53 rokov), Slovák (41 rokov), Enderle (41), Piovarči (38 rokov), či Švestka (35 rokov). „Určite je na zamyslenie to, že v zápase hrala tretina hráčov, ktorá má okolo 40 rokov, a to nám ešte pomáhal aj Ivan Hegedüš, ktorému by som aj touto cestou chcel poďakovať za pomoc vždy, keď potrebujeme.“

Ivan Hegedüš (vpravo) v akcii.

Náročný vstup do sezóny

Obe mužstvá okrem toho spája aj náročný vstup do sezóny, s ktorým sa už tradične pasujú v úvodných kolách. Siladice si za šesť kôl vybojovali dve výhry (Leopoldov, Krakovany) a so šiestimi bodmi obsadili 9. miesto v tabuľke. „Po sezóne pre nás zase prišlo to nešťastné leto, dovolenkové obdobie, počas ktorého sa netrénovalo a to sa všetko teraz ukazuje. Máme náročný začiatok sezóny, a nie je to po prvýkrát, ale opakuje sa to už niekoľko sezón po sebe,“ popísal dôvody Varga.

Pre Leopoldov bol úvod sezóny ešte o niečo horší, kedy sa s jednou výhrou (Križovany) a jednou remízou (Dechtice) usadili na predposlednom mieste v tabuľke. Už druhý ročník je náš začiatok veľmi zlý, aj keď ten minulý bol o dosť horší. Je to zas ovplyvnené zraneniami hráčov a tiež dochádzkou na tréning z dôvodu povinností chalanov vo svojich prácach. Postupne sa však dávame dokopy a bude to určite lepšie, čo bolo vidieť aj v tomto zápase. Chalani hrali dobre a hlavne v prvom polčase sme dobre kombinovali, ale mali sme problém dostať sa do šance. Chalanov musím pochváliť za dobrú hru a prístup, aj keď výsledok zápasu tomu nenasvedčuje, ale ja som mal z neho dobrý pocit. Keď budeme takto hrať celých 90 minút, určite budeme úspešní,“ popísal komplikovaný vstup Leopoldova do sezóny Slovák.

Priateľstvo mimo ihriska, rivalita na hracej ploche

Medzi Siladicami a Leopoldovom sú vybudované pevné a priateľské vzťahy, no tie musia zostať mimo hracej plochy. Samotnému zápasu vždy predchádza podpichovanie z oboch strán, ktoré vždy vyústi do rivality na ihrisku. Zaujímavosťou je aj to, že Leopoldovu sa nepodarilo zdolať Siladice už niekoľko sezón. „Leopoldov s nami nevyhral už asi aj 6 rokov, povedal by som, že naposledy sme prehrali v Leopoldove 4:1 a bol to rok 2011,“ zaspomínal Varga. Ten sa počas dlhoročného čakania na prehru snažil Leopoldov motivovať rôznymi spôsobmi: „Už neviem čo im sľúbiť, aby som ich motivoval. Nabudúce to asi budeme musieť urobiť tak, že do Leopoldova ani neprídeme, aby vyhrali,“ dodal s humorom Varga.

A čo na to Richard Slovák? „So Siladicami sme už dlho nevyhrali, ale určite to raz príde. Máme medzi sebou dobré vzťahy, rozumieme si, ale keď začne zápas, tak všetko ide bokom a aj my, aj oni chcú vyhrať.“