Vladimír Hracho: Želám si, aby bola sezóna pre divákov atraktívna

Prinášame vám rozhovor s predsedom ObFZ Trnava Vladimírom Hrachom, s ktorým sme sa poohliadli za minulou sezónou, porozprávali sme sa o riešeniach, ktoré museli v súvislosti s dobrovoľným zostupom niektorých mužstiev do VI. ligy riešiť, ale aj o budúcnosti V. ligy Západ, či novej sezóne 2017/2018, ktorej prvé kolo sa odohralo cez víkend.

Ako by ste zhodnotili predchádzajúcu sezónu? Priniesla so sebou nejaké negatíva, alebo pozitíva?

Sezóna bola dobrá a prebehla na štandardnej úrovni. Pozitívne bolo, že neboli nejaké veľké nedostatky a komisie pracovali ako mali, za čo im ďakujem. Negatívom bolo opäť nepostúpenie víťaza 6.ligy MEVA SPORT do 5. ligy Západ. Viem prijať každé rozhodnutie funkcionárov vedenia klubov, ale neviem pochopiť, kto už by mal postúpiť ak nie obec, ktorá má dobré mužstvo, skúsené vedenie s mladým a ctižiadostivým trénerom, prácu s mládežou a krásne vybudovaný areál vo veľkej obci? Neodsudzujem ich, len konštatujem. Budeme asi musieť porozmýšľať nad zmenou noriem, nakoľko tieto rozhodnutia ovplyvňujú veľa klubov vo viacerých súťažiach.

Po skončení sezóny na vás čakala ťažká úloha v súvislosti s problematickou V. ligou Západ. Museli ste riešiť krízovú situáciu so zostupom viacerých mužstiev do oblasti. Aké bolo pre vás toto obdobie a čo všetko so sebou obnášalo?

Áno, situácia sa skomplikovala, nakoľko ŠTK a VV ZsFZ, ktorým členom som aj ja, nezaujal jasné stanovisko, aj keď sme urobili viacero návrhov na riešenie. Normy sme však nechceli porušovať. V tomto stave sme museli riešiť, čo so zaradením klubov, ktoré nechcú hrať túto súťaž. Bolo to jedno z najťažších riešení v mojom funkčnom období predsedu zväzu. Všetci vo VV ObFZ sme cítili dôležitosť rozhodnutia a preto sme hľadali to najmenej bolestivé. Som si vedomý, že u všetkých nemôže prevládať spokojnosť, ale rozhodnúť sme museli a veľmi rýchlo. Museli sme operovať s prihlásenými klubmi do našej súťaže a chcem sa poďakovať hlavne klubom Trebatíc a Horných Orešian, ktoré sa prihlásili do V. ligy Západ a budú ju aj hrať. Ak by to ani oni neurobili, tak táto súťaž zanikne a Trnava a Senica by mala kluby, ktoré by nemohli a nemali kam postupovať.

Konzultovali ste situáciu s klubmi, ktorých sa to dotýkalo, teda konkrétne Boroviec a Dolného Lopašova, ktorí museli aj napriek ich zachráneniu sa v súťaži, VI. ligu opustiť?

Táto situácia bola riešená dlhodobo a naznačovali sa možné scenáre riešenia. Museli sme čakať, nakoľko sme nevedeli kto sa kam prihlási. Ja som hovoril hlavne s klubmi ktoré mali zotrvať v V. lige a ktoré mohli postúpiť.  Postupovali sme podľa noriem a veľmi sa snažili naplniť 5. ligu na čo najvyšší počet klubov. Je úplne zbytočné teraz hádzať vinu na niekoho konkrétneho. Každý sa rozhodoval podľa najlepšieho vedomia a svedomia a verím, že zvážil všetky alternatívy. My sme následne pracovali na skutkovom stave.

Vy ako člen VV ZsFZ máte prehľad o dianí v Západoslovenskom futbalovom zväze. Riešenie V. ligy Západ sa dá nazvať iba ako dočasným a provizórnym a je jasné, že do budúcna sa bude musieť fungovanie tejto súťaže riešiť. Aké budú najbližšie kroky týmto smerom?

V takomto stave je V. liga Západ neudržateľná a kluby to vnímajú. Verím, že niečo naznačí aj blížiaca sa riadna konferencia ZsFZ v septembri, kde by sme chceli predložiť delegátom návrh na reorganizáciu V. líg.  Už teraz však musím povedať, že samostatná 5.liga Trnava na úrovni ZsFZ nie je možná. Budeme však pripravovať materiál na VV a následne na schválenie konferencii. Je to tak obsiahle, že všetko budeme musieť pripraviť veľmi zodpovedne a myslieť tak, aby sa to prijalo.  Ovplyvní to veľa klubov a taktiež sa budeme musieť zamyslieť aj nad normami, ktoré pojednávajú o možnostiach zaradenia klubov do súťaží.

Vraví sa, že všetko zlé je na niečo dobré. S prihlásením sa Zvončína, Krakovian, Drahoviec a Križovian do oblasti, VI. liga zosilnela. Mnohí hráči sa vyjadrili, že súťaž bude vyrovnaná, kvalitnejšia a tým aj atraktívnejšia pre divákov, pre ktorých to môže byť lákadlom na zápasy. Vnímate to tak aj vy?

Paradoxne je to tak. Úroveň našej najvyššej súťaže bola vždy vysoká a týmito klubmi sa ešte zvýši. Myslím si, že v súťažiach nebude ľahké stretnutie a kluby sa budú musieť veľmi zodpovedne pripraviť na sezónu. Diváci si určite prídu na svoje, ale dúfam a verím, že všetko bude v línii fair-play a každý pochopí, že je to šport a zábava ku ktorej emócie patria, ale majú aj svoje hranice.

Je známe, že mládež je u vás prvoradá. V oblasti sa mládež rozrástla, najmä čo s týka súťaže prípraviek. V aktuálnej sezóne budú v tejto súťaži až štyri skupiny. Teší vás tento fakt?

Som zástanca jasných a dobrých pravidiel. My sme sa po mojom nástupe zamerali na to, aby sme klubom pomohli a to hlave tým, ktoré pracujú s mládežou. Veľmi ma teší každoročný nárast prípravkárskych mužstiev. Máloktorá oblasť sa môže popýšiť deviatimi riadnymi mládežníckymi súťažami a jednou súťažou, ktorú zatiaľ riadi KMaSF   (predprípravka).  Čo je podstatné, že sa v skromných podmienkach snažíme pomôcť klubom s materiálnym vybavením, alebo čo sa nám aj teraz podarilo, tak finančne sme ich odbremenili od platenia polročných náhrad za delegované osoby, čo uhradil ObFZ. Pre mňa bude však dôležite, aby sa tento nárast hráčov v prípravkárskom veku postupne dostal až do dorasteneckého veku. Keď sa nám rozšíria dorastenecké súťaže, tak to budem považovať za najväčší úspech v práci s mládežou. Práca s touto kategóriou je obzvlášť náročná a dôležitá pre ďalšiu existenciu klubov.

Napriek tomu sa mládež stáva horlivou debatou každého stretnutia funkcionárov klubov so zväzom. Inak tomu nebolo ani počas Aktívu ObFZ Trnava 2017, kde zazneli mnohé pripomienky, napr. k pokutám pri odhlásení družstva zo súťaže,  či k limitovaniu klubov určitým počtom mládežníckych mužstiev. Plánujete sa niektorou z nich zaoberať?

Zaoberali sme sa a budeme sa zaoberať neustále. Chcel by som však, aby všetci chápali, že prihlásenie do súťaže nie je „len také“ rozhodnutie. Ak sa prihlásia, tak je to záväzok nie len k sebe, ale aj k ostatným klubom, ktoré počítajú s konfrontáciou. V prípade odhlásenia sa naruší súťaž. Pokuta je braná len ako kompenzácia, ktorá sa použije znovu len na mládež. Už som to spomínal vyššie. Okrem toho pri rozhodovaní či prihlásiť mužstvo má klub viac možností – zlúčené družstvá, kde počítame mužstvo každému, striedavý štart, zaplatenie kompenzácie – to nemá každá oblasť. Mrzí ma, že som sa nezúčastnil na Aktíve z dôvodu odcestovania a moji kolegovia z VV nereagovali tak, aby vysvetlili naše postoje. Podstatný je stále fakt, že chceme prilákať k futbalu viac hráčov, funkcionárov, rodičov s deťmi, ale nie za cenu že musíš, ale že chceš. Ak by sme však uvoľnili pravidlá tak, ako by niektorí chceli, to by prinieslo len zľahčenie situácie, nie však riešenie.

Tento rok bude aj volebným rokom do funkcie  predsedu ObFZ Trnava, plánujete kandidovať?

Áno, mám záujem kandidovať, avšak konečné slovo poviem, až keď sa porozprávam s kolegami, ktorých som mal a chcem mať v ďalšom funkčnom období pri sebe. Budeme sa zodpovedať delegátom klubov a oni rozhodnú o ďalšom zložení vedenia ObFZ Trnava. Ak sú spokojní nemáme sa čoho obávať. Sú rezervy, na ktoré by som sa chcel ešte zamerať.

Vaše štyri roky vo funkcii predsedu už onedlho skončia, ako by ste ich zhodnotili?

Čas beží veľmi rýchlo. Robiť hodnotenie je ešte asi predčasné, ale za tri a pol roka som mal ako začínajúci funkcionár veľa pozitívnych, ale aj menej pozitívnych skúseností. Zistil, som, že je veľmi ťažké hovoriť, ale ešte ťažšie počúvať a urobiť rozhodnutia, ktoré budú pozitívom pre budúcnosť. Podarilo sa nám viacero projektov – sponzori na každú súťaž, nové sídlo ObFZ Trnava, súťaž predprípravky, turnaj o predsedu ObFZ, úspechy výberov ObFZ, ale mali sme aj menej úspešné, hlavne pri nábore nových rozhodcov, ktoré sa však nedajú do plnej miery ovplyvniť. Pozitívom je aj informácia, že sa nám podarilo sfunkčniť novu webovú stránku, ktorá bola napadnutá vírusom.

Máte nejaké želanie do aktuálnej sezóny? Prinesie ObFZ Trnava v sezóne 2017/2018 nejaké novinky?

Želám si, aby sezóna bola pre divákov atraktívna, aby sa tešili na zápasy hráči, funkcionári a hlavne diváci. Aby rozhodcovia urobili čo najmenej chýb, aby komisie nemuseli riešiť neštandardné situácie. My sa budeme snažiť o oživenie stretnutí. Máme veľmi dobrú medializáciu, za čo všetkým, ktorí sa na tom podieľajú, ďakujem.  Prajem všetkým dobrý vstup do sezóny a dúfam, že počas sezóny príde na stretnutia veľa divákov, bude dobrá atmosféra, zabavia sa a budú odchádzať potešení futbalom.