Vladimír Hracho: Najväčším prekvapením pre mňa boli naše VIII. ligy

S predsedom ObFZ Trnava Vladimírom Hrachom sme sa porozprávali aká bola sezóna 2017/2018, o tom, že naplnenie V. ligy Západ bolo behom na dlhé trate a o pripravovaných novinkách do nasledujúceho súťažného ročníka.

Sezóna 2017/2018 je za nami, aká bola?

Opäť môžem povedať, že sezóna bola dobrá. Do posledného kola sa vo väčšine súťaží hralo o dôležité body a umiestnenia. Okrem toho sme mali dosť práce s doplnením V. ligy Západ a dokonca sme nevedeli ako to dopadne. Som však rád, že sa nám podarilo zvýšiť počet súťažiacich mužstiev a zároveň zachrániť túto súťaž, pretože od toho sa odvíjalo všetko v súťažiach ObFZ Trnava. Chcem sa poďakovať všetkým, zablahoželať postupujúcim tímom a tým zostupujúcim zas zaželať, aby našli silu a ukázali svojimi výkonmi, že patria do vyššej súťaže.

Áno, z oblasti postúpili do regiónu až štyri mužstvá, čo je pozitívna zmena po dvoch súťažných  ročníkoch, kedy nepostúpila Horná Krupá a následne aj Zavar. Teší vás to, že túto sezónu to bolo inak?

Tak ako som už spomenul, pre zachovanie V. ligy Západ a následnej nadväznosti na oblasť, je to veľmi dobré a zároveň je aj neodmysliteľnou časťou to, že sme sa počtom klubov pôsobiacich v regióne vrátili na miesto, ktoré ObFZ Trnava patrí. Musím sa opäť ešte raz poďakovať klubom za ich prístup v rokovaniach a akceptovanie ponuky na postup.

Spomínate prístup v rokovaniach, čo všetko predchádzalo tomu, aby sa riešenie V. ligy Západ pohlo správnym smerom?

Predchádzalo tomu veľmi veľa rozhovorov a uisťovania sa, že to nespadne na jednom negatívnom rozhodnutí. Na našej pôde boli dve oficiálne stretnutia s klubmi najvyššej oblastnej súťaže, VV ObFZ Trnava dal veľmi jasne najavo prostredníctvom uznesení, koľko klubov bude posúvať vyššie. Dôležité je aj to, že sa aj VV ZsFZ zaoberal a potvrdil prvý klub z inej teritoriálnej oblasti, aby doplnil súťaž, no zároveň ma mrzí, že to bol len jeden klub. Verte, že ja osobne spoločne s predsedom regionálneho zväzu p. Gádošim, ako aj moji kolegovia zo Senice a Trenčína hovorili s viacerými mužstvami o tejto možnosti. Musím však povedať, že toto nie je koniec, musíme popracovať na tom, aby boli súťaže atraktívne a aby kluby chceli postupovať.

V tejto sezóne bolo vo väčšine súťaži do posledného kola veľké napätie, čo zároveň dokazuje, že kvalita mužstiev na špici tabuliek bola na veľmi dobrej úrovni. Mali ste nejakých favoritov?

Vedel som, že stálice v najvyššej súťaži budú aj favoritmi, ale nedovolil som si nikoho predčasne favorizovať a to platilo aj o ostatných súťažiach. Prekvapením pre mňa v tomto ročníku boli naše VIII. ligy, kde to vrelo až do samotného konca. Snažili sme sa prispieť k bezproblémovému priebehu a rozhodnutia, ktoré urobili komisie, boli vyslovene v tomto duchu, vôbec nie proti.

Tieto veci by sa dali nazvať pozitívom sezóny, no poďme aj na negatíva, počas sezóny sa odhlásilo viacero mužstiev, Veľké Orvište, Koplotovce, či rezerva Jaslovských Bohuníc. Skomplikovalo to súťaže?

Samozrejme, že každé odhlásenie ktoréhokoľvek klubu súťaži nepomôže. My sme na začiatku sezóny riešili situáciu so zaradením mužstiev po tom, keď sa nám nárazovo prihlásili kluby z V. ligy Západ. Keby sme vedeli od začiatku, že súťaž nerozširujeme, nemuseli sme mať následne problémy s termínmi stretnutí. To už však nevrátime a nikto to ani nemohol tušiť. Taký je futbalový život a musíme reagovať na vzniknutú situáciu a riešiť to tak, aby bolo s naším rozhodnutím čo najmenej nespokojných. Viem, že stopercentná spokojnosť sa nedá dosiahnuť, my však rozhodnúť musíme.

Do ďalšieho súťažného ročníka zväz pripravuje viacero noviniek, jednou z nich je aj povinné natáčanie zápasov VI. a VII. ligy cez aplikáciu SportVideo. Túto aplikáciu si počas jarnej časti mohli kluby už vyskúšať. Aká spätná väzba sa k vám dostala a prečo ste sa rozhodli zaviesť to ako povinnosť?

Je tu viacero aspektov prečo. Jeden z najväčších je, že chceme opäť posunúť atraktivitu oblastného futbalu vpred. Chceme, aby fanúšikovia videli najkrajšie a najzaujímavejšie momenty zo stretnutí a aby o nich následne hovorili. Rozmýšľali sme ako to urobiť, aby to bolo čo najmenej nákladné, a myslím, že týmto to dosiahneme. Nechceme to však zadarmo, máme pripravené podporné akcie a sponzora Top4football, ktorý bude tieto aktivity oceňovať. Druhý dôvod je ten, že už dávnejšie sme uvažovali nad natáčaním stretnutí VII. ligy, nakoľko sme upustili od nominácii delegátov stretnutí. Delegáti chodia len sporadicky na dôležité zápasy, alebo na mladých rozhodcov, ktorí potrebujú poradiť a podporiť. To, že sme spustili testovaciu dobu počas jarnej časti súťaže, bol už sám o sebe veľký úspech na Slovensku. Kluby v VI. lige a časom aj kluby z iných súťaží, mali možnosť vyskúšať si aplikáciu SportVideo a musím povedať, že niektoré kluby, najmä z najvyššej súťaže, to využili naplno, niektoré to až tak nezaujalo. Bola to však škoda, pretože vznikali unikátne zábery, a samotnou spätnou väzbou je už len ten fakt, že jeden z nich sa dostal až do večerných športových správ v televízii. Mrzí ma však, že niektoré kluby nevyužili možnosť vyskúšať si spôsob natáčania.

Rovnako ste predstavili aj novú súťaž Pohár ObFZ Trnava pod názvom Bestrent Cup, ktorý má zatiaľ u mužstiev dobrý ohlas, pretože sa prihlásilo až 51 mužstiev.  Ako vznikol tento nápad?

V tomto prípade sme sa pohrávali s myšlienkou ako oživiť letný turnaj, ktorý už neorganizujeme a predseda revíznej komisie p. Kabát prišiel s touto myšlienkou, ktorú videl u susedov v Nitre. Osvojili sme si ju a dopracovali do stavu, ako sme odprezentovali. Tým, že máme menej klubov ako v minulosti, nechceme aby prišli o stretnutia, aby mali generálku pred začiatkom súťaže a aby to bolo atraktívne. Sú mužstvá, ktoré sa už dlhé roky nestretli v súťaži a sú to susediace obce. Získali sme sponzora a verím, že aj diváci si nájdu cestu na tieto stretnutia. Víťaz a finalista získajú poukazy na nákup športového tovaru a úspešný finalista bude taktiež zaradený do prvého kola Slovnaft Cupu SFZ, čo mu umožňuje v prípade postupu získať atraktívne súpera z I. alebo II. ligy. Taktiež sme ešte neskončili a možno sa nám podarí tento pohár a najmä jeho finále zatraktívniť, na čom ešte pracujeme. Systém je jednoduchý a víťaz stretnutia postupuje, čiže porazený končí a môže sa sústrediť na dlhodobú súťaž.

Sú ešte nejaké novinky, ktoré zväz plánuje?

Myslím si, že noviniek je dosť a uvidíme ako sa ujmú. Radi však prijmeme akýkoľvek podnet na ďalšie zatraktívnenie futbalu a ak nejaký príde, určite sa ním budeme zaoberať.

Onedlho vás čaká konferencia spojená s Aktívom 2018. V úradnej správe ste informovali o tom, že klubom ktoré sa riadnej Konferencie ObFZ Trnava nezúčastnia, nebudú ani pridelené žiadne materiálne, či finančné dotácie v aktuálnom súťažnom ročníku. Prečo ste sa takto rozhodli?

Riadna konferencia je na to, aby sa kluby dozvedeli, čo všetko sa urobilo v uplynulom období, ale taktiež, aby predniesli svoje návrhy. Preto sme sa rozhodli prijať toto opatrenie, ktoré by mohlo pomôcť a presvedčiť ich aby prišli. Dlhodobo vymýšľame ako nejakým spôsobom odľahčiť finančnú stránku klubov a keď sa nám darí nájsť zdroje, chceme, aby si túto pomoc aj zaslúžili jednou malou povinnosťou. Už druhý rok sme platili počas  jarnej časti náhrady pre delegované osoby klubom, ktoré majú mládež. Dlhšie majú kluby nárok na dotácie pri organizovaní turnajov a taktiež musím spomenúť materiálnu podporu pred sezónou od sponzorov súťaží a ObFZ Trnava. Toto všetko je to, o čo môžu prísť, ak nevyšlú svojho zástupcu na Konferenciu ObFZ Trnava a Aktív 2018. Neprikazujeme, ale žiadame, aby si splnili svoju povinnosť ku klubu, obci, funkcionárom a fanúšikom.

Riadna konferencia ObFZ Trnava sa bude konať v utorok 10. 7. 2018 o 17.00 hod. v priestoroch Relax Aqua & Spa, Rybníková 16, Trnava (vedľa Mestskej športovej haly v Trnave).